Oslavovat se dá o prázdninách všelicos, třeba pátek, pondělí, středa, narozeniny, svátek, den před narozeninami, den po narozeninách, narození dítěte, první den dítěte a tak dále. Těchto radovánek si však stále častěji užívají také mladiství, jejichž občanka prozrazuje méně než 18 let.

Přesto dostávají v některých restauračních zařízeních nalito, a pokud ne, alkohol si seženou jiným způsobem.

To se mohlo stát osudným například jedné patnáctileté dívce, která s kamarádkou popíjela, a to tak vehementně, že upadla na zem a zůstala bezvládně ležet. Od kamarádky by se pomoci nedočkala. Ta měla co dělat sama se sebou a jen vrávorala kolem ní. Naštěstí si podivné dvojice všimla žena, která zjistila, že ležící dívčina je v ohrožení života, a duchapřítomně zavolala záchranku a také policisty.

Záchranáři museli dívku převézt do nemocnice na oddělení JIP. Hodnoty alkoholu v dechu a v krvi vykázaly u obou opilých dívek 1,5 až 2,25 promile. „Jak k alkoholu přišly a kde jej získaly, je předmětem dalšího prověřování policistů, kteří vyšetřují okolnosti události s podezřením ze spáchání přečinu podávání alkoholu dítěti,“ dodal novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Podle Petra Gřese je problém v obsluze restauračních zařízení, ale také v nezodpovědnosti plnoletých, kteří žíznivým mladistvým koupí alkohol sami. „Další problém je v odvaze a drzosti mladistvých, jež si mnohdy alkohol vezmou z domova a pak jej vypijí. Většinou až když se přihodí něco podobného jako těm dvěma dívkám, tak si dá okolí chvíli pozor a zbystří, že se něco děje, že něco není v pořádku. A pak se o tom chvíli mluví a aktéři jsou opatrnější,“ zmínil Gřes.

Policisté se samozřejmě nalévání nezletilým a také dětem snaží zabránit namátkovými kontrolami. Pokud se jim podaří některého podnapilého dopadnout, putuje domů, kde jej policisté předají rodičům. Daleko větší problém se však krčí za zmiňovaným alkoholem. I když se o něm v policejních zprávách nemluví tak často, je daleko zákeřnější. Řeč je o drogách v životě mladistvých.

„S počátkem školního roku očekáváme, stejně jako je tomu každoročně, zvýšený výskyt oznámení o kriminálních jednáních mladistvých v souvislosti s návykovými látkami,“ poznamenal Petr Gřes. Zdali se tato zkušenostmi podložená předpověď potvrdí i tentokrát, o tom bude Novojičínský deník včas informovat.