Policejní statistiky z loňského roku hovoří jasně. Za celý rok 2011 se na Novojičínsku stalo 1003 nehod, z toho k 96 nehodám došlo kvůli řidičům, kteří si před usednutím za volant přihnuli nějaké lihoviny. Oproti roku 2010 je to nárůst o 13 procent, tedy v konkrétních číslech o 11 případů. Co se týká řidičů, již byli zastaveni například při kontrole a nadýchali jisté promile, jejich počet se vloni ustálil na 294. V roce 2010 to přitom bylo 253 řidičů.

O tom, že tato čísla odrážejí neutěšenou realitu, svědčí případy tří řidičů z tohoto týdne. Prvního opilého řidiče zastavili policisté v Novém Jičíně v jednu hodinu v noci. Poté, co jej strážce zákona vyzval, aby dýchl do testeru, se na displeji ukázala hodnota 2,6 promile alkoholu. V tomto stavu už řidič překonal hranici těžké opilosti a měl obrovské štěstí, že svou jízdou nezpůsobil zranění sobě ani jiným lidem.

Další dva řidiči již tak opilí nebyli. Sedmatřicetiletý muž padl do tenat policejní kontroly v Novém Jičíně v ulici Pod Skalkou. Dechová zkouška ukázala přes 1,5 promile alkoholu.

Do třetice nezvládl osmadvacetiletý muž řízení, když projížděl ulicí Štramberskou v Kopřivnici. „Po sedmnácté hodině, bezprostředně po požití alkoholických nápojů, nezvládl své vozidlo, dostal smyk, přejel do protisměru a narazil do značky Přechod pro chodce a poté do stojícího vozidla,“ popsal událost Petr Gřes, novojičínský policejní mluvčí.

Jediné štěstí bylo, že po přechodu zrovna nikdo nešel. Dechová zkouška vykázala u tohoto řidiče hodnotu 1,5 promile alkoholu.

Všichni alkoholem opojení řidiči přišli o své průkazy a jsou nyní prošetřováni s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„V každém případě dostanou finanční trest a dále také zákaz řízení motorových vozidel. Délku trestu s možným odnětím svobody určí soud,“ uzavřel Petr Gřes.