Všímavost svědka v těchto dnech zachránila hned několik motoristů v Ostravě-Přívoze. Na výpravu zde vyrazil osmadvacetiletý muž, který z aut kradl katalyzátory, a to po celé Ostravě. Na svědomí má nejméně patnáct případů, konečné číslo ale může být vyšší.

Osudným se mu stal poslední čin v Přívoze, kde se pustil do demontáže katalyzátoru z vozu Škoda Felicia. Než stačil své dílo dokončit a přesunout se k dalšímu vozu, dorazila policejní hlídka. Tu přivolal svědek, který si všiml podezřelého muže u škodovky. Zaujaly ho také jeho špinavé ruce a opakované kovové ťukání. Proto se rozhodl vytočit tísňovou linku 158. A udělal dobře.

Motorka

Přistižený zloděj ochráncům zákona tvrdil, že opravuje svou motorku stojící u zaparkovaného vozidla.

„Policisté zjistili, že osobní vozidlo Škoda Felicia je poškozeno. Zadní díl výfuku byl podložen cihlami a přední díl výfukového potrubí včetně katalyzátoru ležel na zemi pod autem,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie s tím, že se jednalo o osmadvacetiletého muže, který byl již v hledáčku kriminalistů.

Důkazy

Pachatel se přiznal k patnácti krádežím. Nic jiného mu stejně nezbývalo, důkazy byly totiž jednoznačné. Kriminalisté měli kromě jiného k dispozici kamerové záběry z různých parkovišť, které zloděje zachytily při „práci“.

„Důkazy byly natolik silné, že se pod jejich tíhou kriminalistům doznal celkem k patnácti krádežím katalyzátorů napříč celou Ostravou. Uvedl, že se na místa převážně dostával autem či motorkou i přesto, že měl vyslovený zákaz řízení. Katalyzátory prodával od dvou do třech tisíc korun,“ dodala Michalíková s tím, že jednou dokonce získal sedm tisíc korun.

Škoda se vyšplhala na bezmála sto tisíc korun. Muž je obviněn z krádeže, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí mu až tři roky vězení. Je stíhán na svobodě. Pokud ho policisté dopadnou při dalším deliktu, vazbě se již nevyhne.

Cizinci

Podobný případ, ve kterém také sehrál důležitou roli všímavý svědek, řešili ostravští policisté letos na jaře. K domu v Moravské Ostravě je přivolala žena, jež v přímém přenosu sledovala zloděje, jak se pokouší odmontovat katalyzátor z auta.

Zvuk rozřezávaného kovu a svícení mobilních telefonů na parkovišti ji nenechal netečnou a vše oznámila na tísňovou linku 158. Policisté zadrželi pět cizinců, kteří se z místa snažili uprchnout. „Policisté provedli kontrolu zaparkovaných vozidel. Všimli si auta, které bylo pod pravými předními dveřmi podložené hydraulickým zvedákem. Jak se při bližším ohledání ukázalo, výfukové potrubí před katalyzátorem bylo naříznuté,“ řekla Michalíková.