Restaurace, banka a pošta. Tam všude se za uplynulý víkend objevily padělané bankovky. Ukázalo se však, že v některých případech šlo o tak nepodařené výrobky, že jejich nepravost lidé rozeznali na první pohled. Padělané bankovky se však mohou objevit i nyní.

V Kopřivnici se padělky vyskytly nejdříve. Dosud neznámý pachatel zhotovil nejspíše na začátku listopadu nejméně jeden padělek bankovky o nominální hodnotě tisíc korun. „Pátého prosince tohoto roku proto zahájili kriminalisté úkony k prověření, zda nedošlo ke spáchání trestného činu padělání a pozměňování pěnez,“ uvedla tisková mluvší Obvodního ředitelství PČR Nový Jičín Miroslava Michálková Šálková. Pracovnice banky v Kopřivnici přijala od padesáti letého muže bankovku v hodnotě pěti set. Po zjištění, že se jedná o padělek, byla bankovka odeslána na Českou národní banku do Prahy k potvrzení pravosti.

Další zastávkou padělaných bankovek byla Studénka. „V pátek, 5. prosince, okolo šestnácté hodiny odpolední předložila 79letá žena ze Studénky v budově České pošty bankovku v nominální hodnotě pěti set korun,“ informovala Michálková Šálková. Bankovka byla viditelně odlišná od bankovky pravé. Když se poté ženy ptali, kde k bankovce přišla, odpověděla jen, že ji musela dostat vrácenou v nějakém obchodě. Tento „nepovedený“ padělek policisté zajistili a zaslali ke zkoumání.

Padělky se nevyhnuly ani okolí města Fulnek. V hostinic U kostela, který se nachází v obci Hladké Životice. „Tam zaplatil minulou sobotu neznámý pachatel útratu bankovkou v nominální hodnotě pěti set korun.,“ dodala tisková mluvčí. Stejně jako v případě Studénky byla i tato bankovka nepříliš vydařená a již na první pohled budil dojem padělku. Navíc bankovce chyběly některé ochranné znaky. Den na to se padělky objevily v samotném Fulneku. Krátce po půlnoci si nechal neznámý pachatel na parkovišti před hotelem Zlatý kříž rozměnit bankovku v nominální hodnotě pěti set korun. „Poškozený mu vyhověl. Záhy zjistil, že se jedná o padělek, kterému stejně jako v předchozích případech chyběly ochranné prvky a celou věc, stejně jako poškozená obsluhující servírka z hostince oznámil na Polici ČR,“ uzavřela Michálková Šálková.