Na případu spojeném s výrobou a následnou distribucí drog pracovali kriminalisté z TOXI týmu v Novém Jičíně několik měsíců. Policisté zjistili, že šestadvacetiletý muž měl ve sklepě rodinného domu za pomoci chemikálií vyrobit během 8 měsíců téměř půl kilogramu pervitinu, který následně také distribuoval. S ním se na této činnosti podíleli ještě další dva muži ve věku 37 let a 34 let a dvacetiletá žena. „Ti mu obstarávali potřebné suroviny a materiál, nebo mu s výrobou přímo pomáhali. Muž měl pak jednu dávku drogy sám prodávat za přibližně pět set korun,“ sdělila policejní komisařka Pavla Procházková.

Tři osoby jsou obviněny z výroby a distribuce drog na Novojičínsku.
Muži z Novojičínska vyráběli a prodávali drogy, následně zakročili kriminalisté

Hlavního pachatele policisté zadrželi při jízdě na motocyklu za účasti zásahové jednotky. „Jak se následně ukázalo, tak řídil i přesto, že měl vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel.

Při domovní prohlídce byla zajištěna kompletní varna uzpůsobená k výrobě pervitinu, příslušenství, chemikálie a léky sloužící k výrobě drogy. Dále se jednalo také o finanční hotovost, mobilní telefony či moped,“ pokračovala Pavla Procházková.

Krajský soud v Ostravě řeší případ mezinárodního obchodu s drogami, ve kterém figuruje osm obžalovaných (34 až 56 let), březen 2023.
Zlatá drogová cesta vedla z Balkánu přes Polsko na Ostravsko a do Čech

Komisař z oddělení obecné kriminality proti třem mužům a jedné ženě zahájil trestní stíhání pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „V případě odsouzení hrozí sedmatřicetiletému muži, čtyřiatřicetiletému muži a dvacetileté ženě trest odnětí svobody až na pět let, jejich stíhání je vedeno na svobodě,“ poznamenala policejní komisařka.

Hlavní aktér se k výrobě i distribuci pervitinu doznal. „U výslechu uvedl, že drogy vyráběl především pro svou potřebu, aby za ně nemusel platit někomu jinému. Mimo výše uvedeného zločinu byl obviněn i z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. V současné době je stíhán vazebně,“ uzavřela Pavla Procházková.