Muž obviněný z trestného činu podvodu měl podle informací Policie ČR jako jednatel jedné ze společností od roku 2009 do roku 2013 zasílat zdravotním pojišťovnám faktury na zdravotní pomůcky.

„Tyto pomůcky však nebyly pojištěncům ve skutečnosti nikdy předepsány a danou společností ani vyrobeny. Faktury za tyto fiktivní pomůcky obviněný dokládal falešnými lékařskými poukazy, které obsahovaly nepravdivé údaje, včetně falešných podpisů pojištěnců,“ sdělila novojičínská okresní policejní mluvčí Darina Knižátková.

Upřesnila, že policistům se podařilo zjistit, že muž měl tímto podvodným jednáním celkem v 62 případech od zdravotních pojišťoven vylákat téměř 1,3 milionu korun.

„Trestní stíhání probíhá nejen proti jednateli firmy, ale zároveň vůči samotné společnosti, jakožto právnické osobě, a není vyloučeno, že konečná škoda se ještě v průběhu vyšetřování navýší o škodu z dalších prověřovaných případů,“ dodala Darina Knižátková.

Podle policejní mluvčí se policisté začali případem zabývat zabývat na základě podnětu zdravotní pojišťovny, u které reklamoval jeden z jejich pojištěnců svůj roční výpis, ve kterém našel nesrovnalosti.

„Podle výpisu pro něj byla vyrobena, a poté mu byla předána, zdravotní pomůcka za několik tisíc korun, kterou však nepotřeboval a také ji neobdržel. Následnou kontrolní činností pracovníci pojišťovny zjistili, že se nejedná o ojedinělý případ a obrátili se na policii,“ doplnila Darina Knižátková.

Policie nyní vyšetřuje, jakým způsobem muž získal osobní údaje pojištěnců a falešné lékařské poukazy.

„V souvislosti s tímto případem doporučujeme občanům, aby využívali možnost vystavení Přehledu vykázané zdravotní péče u svých zdravotních pojišťoven a byli tak schopni odhalit případné nesrovnalosti,“ uzavřela tisková mluvčí s tím, že za uvedené jednání hrozí muži trest odnětí svobody až na osm let.