Důležitost používání bezpečnostních pásů při jízdě autem je vtloukána všem řidičům do hlavy už v autoškole. Skutečnost, že dva pruhy pevné látky už zachránily nejeden lidský život, je nám, vlastníkům řidičského oprávnění, také velmi dobře známá. Přesto nejeden z nás používání pásů podceňuje.

Policisté, a to nejen ti novojičínští, všechny, kteří nejezdí připoutáni bezpečnostními pásy, upozorňují, že riskují. „A to nejen svůj život, ale také finanční postih," potvrdil policejní tiskový mluvčí Petr Gřes s tím, že používání pásů je vyžadováno jak u samotných řidičů, tak i u jejich spolujezdců.

Kontroly trvají celý týden

Akci, která na území Novojičínska potrvá až do neděle 15. září, policisté nazvali Bezpečné poutání. Podle slov hlídek čeká na ty, kteří připásaní budou, pochvala. V opačném případě se jak řidiči, tak jejich spolujezdci mohou „těšit" na pokutu. A ta není zrovna zanedbatelná. „V zákoně je dáno, že má být řidič i spolujezdec připoután na sedadle bezpečnostním pásem. V případě, že není, policisté je mohou sankcionovat pokutou do dvou tisíc korun. To platí i pro spolujezdce," upozornil Petr Gřes

Vzápětí dodal, že řidiči i spolujezdci by měli pamatovat na to, že připoutáním chrání svůj život i životy ostatních. „Následky dopravních nehod bez použití zádržných systémů a pásů jsou mnohdy tragické," varuje policejní mluvčí a dodává: „Jako odstrašující příklad může posloužit událost, která se před několika lety stala v katastru obce Rybí. Tam po kolizi automobilu vypadl nepřipoutaný spolujezdec ven. Auto ho následně zavalilo a mladého muže, bohužel, usmrtilo. Přitom kdyby byl připoutaný bezpečnostními pásy, mohl by dnes žít."

Že jsou kontroly řidičů na území Novojičínska opravdu nutné, dokázal hned první den. Jen za pondělí 9. bylo dopravními policisty zjištěno šestnáct přestupků týkajících se poutání. Souhrnem tak dostali řidiči a jejich spolujezdci pokuty ve výši přesahující pět tisíc korun.