Jako by se po nich slehla zem. Čtyři lidé z Novojičínska nejsou dlouhodobě k nalezení, a to ani přes opakované výzvy policie. Přesto ale pokusy o jejich vypátrání neustávají. Novojičínští policisté se znovu a znovu obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc.

Nejmladší ze čtveřice je Jakub Kouba, narozený v roce 1992. Pohřešován je od roku 2009, kdy byl naposledy spatřen při historických oslavách obléhání Bratislavy na Slovensku. „Slovenští policisté prováděli rozsáhlé pátrání, ovšem bezvýsledně. V době oznámení pohřešování byla v místě posledního výskytu zaznamenána zvýšená hladina Dunaje. Pátrání po pohřešovaném bylo vyhlášeno jak na Slovensku, tak také v České republice,“ uvedl novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Od ledna roku 2008 je pohřešován Radek Váhala, narozen roku 1986. Poslední informace o něm přišly policistům až z Anglie v březnu 2009, kde je po něm rovněž vyhlášeno pátrání. „Místní policie po něm pátrá z důvodu podezření ze spáchání trestné činnosti,“ doplnil Gřes.

Policisté dále pátrají od roku 2007 po Veronice Bársonyové, narozené v roce 1982. Žena je hledána kvůli podezření ze spáchání úvěrového podvodu. „Hledaná se má zdržovat mimo území České republiky,“ zmínil policejní mluvčí.

Poslední pohřešovanou je Lucie Horáková, které by letos mělo být asi pětatřicet let. Rodina ji postrádá od února 2010. „Hledaná podala o sobě naposledy zprávu rodině formou SMS, ve které uvedla, že odjíždí za svým přítelem do Německa. Od té doby o sobě nepodala žádnou zprávu,“ připomenul Gřes.

Kromě těchto lidí pátrá policie po totožnosti mrtvého muže, jenž byl nalezen 17. listopadu 2007 v Trojanovicích, v části pod Javorníkem. Muž zemřel na následky celkového podchlazení. Naposledy byl živý spatřen ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jedná se o osobu, která je stará asi 45 až 50 let, vysoká 175 až 180 centimetrů. Muž je štíhlé postavy, bez vlasů a v ústech má v místě řezáků můstek z bílého kovu. Na tváři měl prošedivělý knírek, přecházející v bradku. Poznávacím znamením by mohl být i fakt, že mu na pravé ruce chyběly poslední dva články ukazováku a pod krkem byla znát zahojená jizva, pravděpodobně po provedené tracheotomii. „Policisté požádali o pomoc mimo širokou veřejnost také zubní lékaře. A to prostřednictvím České stomatologické komory, která pátrání po muži zveřejnila ve svém specializovaném stomatologickém časopise,“ poznamenal policista.

Strážci zákona přivítají jakékoli informace o výše popsaných osobách. Ti, kdo je viděli a chtějí pomoci v pátrání, mohou své informace poskytnout na bezplatnou linku 158 nebo e-mailem na adresu josppcr@mvcr.cz.