Zatímco kdysi, jak již bylo v úvodu sděleno, se oběťmi šikany stávali zejména vojáci, dnes se šikana přenesla spíše na pracoviště, ale zejména do škol. Není to však již ta klasická šikana, kdy jedno dítě zbije druhé, protože mu nedalo peníze či svačinu. Dnešní šikana je ve většině případů „bezkontaktní“. Pro oběť tak může být anonymní, a tím i nebezpečnější. „Skrytá šikana, která je fenoménem doby, ovlivňuje chování a psychiku dětí a mládeže ve školách. Mnohdy je těžké vůbec rozpoznat, zda k něčemu dochází. Šikana spojená s internetem a komunikačními prostředky je zákeřná a zanechává u postižených jedinců daleko větší stopu,“ upozornil na nebezpečí takzvané kyberšikany novojičínský okresní policejní mluvčí Petr Gřes.

Obětí kyberšikany se totiž dnes nestávají jen spolužáci, ale stále častěji je zaměřená na učitele. Právě kvůli tomuto nebezpečnému jevu vznikl projekt „E-Bezpečí“, realizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Říká se, že kdo je připraven, není překvapen. I proto chystají novojičínští policisté, společně s městem Nový Jičín, na pátek 6. května seminář pro pedagogické pracovníky a policisty, zaměřený na nebezpečné komunikační jevy v oblasti kyberšikany, kyberstalkingu a kybergroomingu. „V tomto jednodenním semináři projektu s názvem E-Bezpečí se účastníci dozvědí, jaké jsou projevy, průběh a důsledky počítačové šikany a dalších jevů,“ upřesnil policejní mluvčí.

O tom, že kyberšikana je ožehavé téma, svědčí skutečnost, že kapacita šedesáti účastníků je již nyní naplněna. Kromě čtyř desítek pedagogických pracovníků z Novojičínska se semináře zúčastní rovněž policisté, kteří s touto problematikou pracují. „Předpokládáme, že se nám společně podaří o daném problému rozvést diskuzi a vzájemně se dozvíme různé formy těchto projevů z praxe. Také si předáme informace, jak která škola s tímto problémem přišla do styku a jak jej řešila. Věříme, že pořádaný seminář bude přínosem pro všechny, kteří se jej zúčastní,“ uzavřel Petr Gřes.