Minimálně po jedné osobě denně v průměru pátrali od začátku letošního roku policisté na Novojičínsku. Jedním z posledních bylo například pátrání po pohřešované Anně Charvátové z Frenštátu pod Radhoštěm. Její zmizení nahlásila sestra, která svou příbuznou viděla naposledy v jejím bytě v neděli 27. června. „Od té doby již o sobě nedala vědět, v trvalém bydlišti se nenachází a její telefon je nedostupný,“ Uvedl tehdy k případu 170 centimetrů vysoké ženy okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal: „Není zjištěno, zda má u sebe finanční hotovost.“ V dalších podrobnostech sdělil, že žena má středně dlouhé hnědé vlasy, hnědé oči a nosí dioptrické brýle. Při chůzi kulhá a ve tváři má znamínko o průměru jeden centimetr.

Obdobných popisů již policisté zpracovali od počátku letošního roku téměř 230. Po tolika osobách vyhlásili pátrání. „Jen za první polovinu roku vypátrali bezmála dvě stovky osob,“ informoval Tomšíkův kolega Petr Gřes a upřesnil, že k letošnímu 29. červenci je v pátrání 148 osob. „Počty hledaných se neustále mění,“ poznamenal Gřes.

Policisté pátrají po osobách z různých zákonných důvodů. „Může to být za účelem zjištění jejich pobytu, příkazu k zatčení, jestliže je osoba podezřelá, nebo jedná-li se o svěřence na útěku. Pátrání se vyhlašuje také po pohřešované osobě a rovněž v případech kdy je osoba obviněná, na základě příkazu k dodání do výkonu trestu či zatýkacího rozkazu. Pátrání se vyhlašuje také kvůli ztotožnění mrtvoly či kosterního nálezu,“ vypočetl Gřes.

V případě, že policie hledanou osobou vypátrá, policisté vyhlašovacího útvaru odvolávají pátrání z informačních systémů. Těmi jsou média a zejména internetové stránky Policie ČR - www.policie.cz. Tam jsou osoby, po nichž je vyhlášeno pátrání, uvedeny v oddíle v oddíle – databáze – pátrání.