Nákladního vozu se speciálním strojem umístěným na návěsu si hlídka všimla v Bravanticích. „Zkušeným policistům neuniklo, že náklad naložený na speciálním návěsu by mohl překračovat nejvyšší povolenou hmotnost," řekla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková s tím, že povolení od správce komunikace není zapotřebí pro náklad do osmačtyřiceti tun. Na první pohled bylo zřejmé, že v tomto případě došlo k výraznému překročení limitu.

Podezření se záhy potvrdilo. Policisté však museli nejprve požádat o pomoc pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu, kteří přivezli svou mobilní váhu.

O téměř sedmdesát tun překročil povolený limit řidič nákladního vozidla s polskou registrační značkou, kterého tento týden na území Moravskoslezského kraje zadrželi příslušníci ostravského oddělení dálniční policie.

„Souprava s návěsem a nákladem vážila 117 548 kilogramů. Jízdní souprava také překročila nejvyšší povolené rozměry," řekla Vlčková.

Navíc se ukázalo, že jedenatřicetiletý cizinec nemá žádné z nutných povolení pro převoz nadměrného nákladu. Kromě toho policisté při kontrole tachografu zjistili, že řidič během jízdy nedodržoval zákonné přestávky.

Policisté přestupek oznámili na odbor dopravy příslušného městského úřadu. Ve správním řízení hrozí motoristovi zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku a pokuta do deseti tisíc korun.

O téměř sedmdesát tun překročil povolený limit řidič nákladního vozidla s polskou registrační značkou, kterého tento týden na území Moravskoslezského kraje zadrželi příslušníci ostravského oddělení dálniční policie.

„Aby se řidič nevyhýbal správnímu řízení, uložili mu policisté v souladu se zákonem o silničním provozu kauci," řekla Vlčková. Další sankce, a to až do půl milionu korun, hrozí cizinci za to, že přepravoval náklad bez povolení ke zvláštnímu užívání pozemní komunikace.

Aby mohl kamion s nákladem pokračovat v cestě, musí dopravce vyřídit všechna povolení potřebná pro přesun nadměrného nákladu. Musí předložit i statický posudek týkající se mostů na trase, aby se zajistilo, že nebudou poškozeny.

„Navíc při hmotnosti nad sto tun, což tato souprava překročila, musí mít zajištěný policejní doprovod," uzavřela Vlčková.