Kopu znají zřejmě policisté z celé republiky, neboť ho za podvody s dokladem totožnosti, znějícím na jméno Manfred Waga, vyšetřovali minimálně v šesti okresech. „V Hodoníně zastavili trestní stíhání pro nedostatek důkazů a v Děčíně byla škoda menší než pět tisíc, takže to šetří jako přestupek,“ vysvětloval Kopa před zahájením včerejšího jednání. V Moravskoslezském kraji se už s jeho jménem setkali vyšetřovatelé z Bruntálu, Opavy, Ostravy, Karviné, Frýdku-Místku a Nového Jičína. Neznámý však není ani policistům ze Zlína nebo Ústí nad Orlicí. V současnosti navíc sedí Kopa ve vazbě, neboť ho před pár dny frýdecko-místecký soud uznal vinným hned z několika podvodů.

Scénář měl podvodník vždy stejný. Jménem soukromé firmy si u společnosti Vodafone telefonicky objednal telefon i se SIM kartou. Za pár dní on sám, nebo jeho komplic, o kterém ale doposud neřekl ani slovo, zavolal v místě sídla firmy na poštu s tím, že si zásilku převezme někdo osobně. Zaměstnancům České pošty se Kopa představil ukradenou občankou a bez jakéhokoliv dokladu o zplnomocnění si telefony vyzvedával. Když bylo potřeba, dal pošťačkám na čestné prohlášení razítko firmy, kterou údajně zastupoval. Vždy se ale jednalo o padělek.

Na Novojičínsku Kopa poškodil minimálně tři firmy a společnosti Vodafone způsobil jejich jménem škodu přes 30 tisíc korun. „Jako slabý článek vidím v tomto případě Českou poštu, které stačilo tvrzení, že zastupuje naši firmu a nějaké čestné prohlášení,“ uvedl Antonín Malý z Kopřivnice, majitel jedné z podvedených firem, včera u soudu. Také Ivana⋌Šestaubrová, zastupující jednu z frenštátských společností, mluvila obdobně. „Je to pochybení pošty.“ Třetí oběť si podvodník vyhlédl v Příboře. O tom, proč to dělal, však Kopa mluvit nechtěl. Navíc si stojí za tím, že škodu způsobil jen odebráním telefonů. „Ty jsem prodal náhodným lidem na ulici nebo zastavil. Ze SIM karet jsem ale nevolal,“ brání se.

Mluvčí České pošty Dita Václavíková už před necelými dvěma lety, kdy se na Kopovy podvody s mobily přišlo, uvedla, že zaměstnanci pošt nepochybili. „Ten muž podepsal prohlášení o osobním oprávnění k převzetí poštovních zásilek a poštovních poukázek. A na jeho základě mu byly zásilky vydány,“ vysvětlila. Slíbila ale, že pošta bude hledat cestu, jak takovýmto podvodům zabránit.