ADAM KNESL Kraj – Policejní hlídky střežily v pátek 10. prosince téměř třicet železničních přejezdů na různých místech Moravskoslezského kraje. „Chceme tím vést účastníky silničního provozu k zodpovědnému chování na železničních přejezdech,“ sdělila policejní mluvčí Darina Majková.

Jedním ze sledovaných míst bylo křížení silnice s kolejemi ve Studénce na Novojičínsku nedaleko vlakového nádraží. První pokuty se po hodině sledování nedočkal řidič, ale Martin s Táňou, mladý pár, který přecházel koleje v době, kdy už blikala červená výstražná světla. „Viděl jsem, že už to bliká, ale ještě nebyly spuštěné závory, tak jsem to prostě prošel,“ přiznal Martin.

Policisté byli nekompromisní. Pokuta dva tisíce korun pro každého. „Jízda na červenou patří k nejzávažnějším přestupkům a stávají se při ní nejtragičtější nehody,“ zdůvodnil výši pokuty zasahující policista Břetislav Hegar. „Je to docela přestřelené. Myslel jsem si, že to bude tak za pět set. Dva tisíce se mi zdají dost,“ postěžoval si Martin, momentálně nezaměstnaný, pobírající jen něco málo přes dva tisíce podpory.

Krátce nato dostala tučnou pokutu také první řidička, jedoucí v modré Škodě Felicia. Když ji hlídka zastavila, čekalo ji nemilé překvapení.„Na železničním přejezdu ve Studénce, jednom z nejvytíženějších železničních koridorů, řidička osobního motorového vozidla nerespektovala světelné výstražné zařízení,“ řekla policejní mluvčí.

Ba co víc, riskantní manévr provedla i přesto, že jejím spolujezdcem bylo malé dítě, usazené v dětské sedačce. „Zaznamenali jsme celkově pětapadesát přestupkových jednání. Účastníci silničního provozu nejčastěji nerespektovali světelná výstražná zařízení a na tzv. červenou přejížděli, či chodci přecházeli kolejiště.

Řidiči vozidel dále nedodržovali povolenou rychlost, v jednom případě usedl řidič za volant pod vlivem návykové látky,“ informovala Majková o výsledcích dopravně bezpečnostní akce. Jen od letošního ledna do listopadu došlo v Moravskoslezském kraji k více nehodám na železničních přejezdech než za celý loňský rok.

Policisté doposud zaznamenali 45 událostí, přitom jeden člověk přišel na přejezdu o život.