VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ policisty je opět na začátku

Nový Jičín – Kauza, která se vleče zhruba pět let, je opět na samém začátku. Ústavní soud vyhověl stížnosti, bývalého policisty Jaroslava Šedy a vrátil případ zpět k projednání k Okresnímu soudu v Novém Jičíně.

6.4.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav ŠedaFoto: DENÍK/Pavel Karban

Šedu v listopadu 2008 odsoudil Krajský soud v Ostravě k půlročnímu vězení s jednoletým odkladem. Zdálo se, že tříletá soudní anabáze, kdy Šeda byl jednou nevinen, jindy vinen, končí. Šeda si ale podal stížnost k Ústavnímu soudu. V odůvodnění uvedl, že bylo porušeno jeho právo na spravedlivý proces. Ústavní soud stížnosti vyhověl. „Teď konečně si to poprvé někdo pořádně přečetl a zamyslel se nad tím,“ komentoval rozhodnutí Ústavního soudu Šeda a uvedl, že rozbor, který od Ústavního soudu obdržel, byl asi na patnáct stran.

Podle Ústavního soudu i bývalého policisty, soudy vůbec nebraly v úvahu zákonné pravidlo, že veškeré pochybnosti by měly být ku prospěchu obžalovaného. „To oni vůbec nectili,“ poznamenal Šeda.

O co vlastně šlo? V červenci 2005 Jaroslav Šeda sloužil s dnes již bývalým kolegou Zbyňkem Bulawou. Tehdy vyšetřovali ztrátu digitálního fotoaparátu v klimkovických sanatoriích. Podezřelý z toho, že si fotoaparát ponechal, byl Zdeněk Chlopčík. Při soudních líčeních obžaloba vinila Bulawu z toho, že měl zadrženého Chlopčíka při výslechu na obvodním oddělení udeřit do tváře a jeho hlavou bouchnout o skříň.

Šedovi soud kladl za vinu, že nezakročil proti svému kolegovi a připustil bití zadrženého Chlopčíka. Šeda sice nejprve uváděl, že u výslechu byl přítomen, později ale řekl, že si odskočil na toaletu a o žádném bití nevěděl.

V září 2006 rozhodl okresní soud o tom, že Bulawa je vinen, Šedu zbavil soudce obvinění a přiklonil se k tomu, že by jej měl kázeňsky potrestat nadřízený. Proti tomu podal státní zástupce stížnost a krajský soud rozsudek ve věci Šedy zrušil. Trest nepřineslo Šedovi ani druhé hlavní líčení, a tak se státní zástupce opět odvolal.

Pak už si u okresního soudu Šeda vysloužil podmíněný čtyřměsíční trest. Jako argument soudce uvedl, že policista by měl vždy zajišťovat bezpečnost občanů. „To se v tomto případě nestalo, neboť obviněný Šeda opustil výslechovou místnost a dal kolegovi možnost spáchat trestný čin,“ řekl soudce v průběhu zdůvodnění rozsudku. Čtyřměsíční trest pak Šedovi změnil Krajský soud v Ostravě na půlroční.

Autor: ČTK

6.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení