VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ pomluvy ještě nekončí

Nový Jičín - Do finiše mělo dospět soudní líčení s manžely Radmilou a Miroslavem Ľubovými, kteří se údajně dopustili pomluvy zástupce ředitelky Dětského domova Nový Jičín. Ale vše je jinak.

12.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Jestliže kauzu dlouhodobě doprovázely problémy s absencí předvolaných svědků, pak včerejšek to rozhodně potvrdil. K hlavnímu líčení se měli dostavit tři bývalí obyvatelé novojičínského dětského domova, mezi nimi i Jan Miko, který je klíčovou postavou případu.

Manželé Radmila a Miroslav Ľubovi totiž stojí před soudem hlavně proto, že tvrdili, že zástupce ředitelky domova Michal Pokorný měl Jana Mika bít.

Toto tvrzení ale podle žalobce neměli ověřené. „V přesně nezjištěnou dobu v Novém Jičíně, okrese Nový Jičín, i na jiných místech České republiky ve vzájemné součinnosti záměrně sdělovali veřejnému ochránci práv a jiným institucím o zástupci ředitele Dětského domova v Novém Jičíně, poškozeném Michalu Pokorném, neověřené a nepravdivé informace, především o údajném opakovaném bití nezletilého Jana Mika, a zkreslené informace o případech pokousání dětí jeho psem, které šířili také prostřednictvím sdělovacích prostředků," uvedl v březnu 2011 soudce Jiří Hanzelka při vynesení rozsudku, kterým shodně uložil oběma manželům tresty ve výši pěti měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtrnáct měsíců.

Manželé Ľubovi se hájili, že jednali pouze v zájmu dětí, a odvolali se ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten loni 20. října rozsudek zrušil a vrátil věc Okresnímu soudu v Novém Jičíně.

Ve středu 11. července se tedy soudce Hanzelka snažil vyslechnout hlavního aktéra, ale on ani další dva svědci nepřišli. Soudce jim proto každému uložil pořádkovou pokutu 2000 korun a požádal Policii České republiky o jejich předvedení. Ani ta však nebyla úspěšná. Soudce Jiří Hanzelka navíc obdržel informaci, že již ráno vyzvedla ve Vítkovicích právní zástupkyně bratry Mikovy, aby se s nimi vydala k okresnímu soudu. „Myslím si, že se to dá stihnout dříve než za čtyři hodiny," poznamenal soudce v odpoledním pokračování středečního líčení.

Mezitím vyslechl alespoň učitele, který měl Jana Mika ve třídě od 5. do 7. ročníku a navrhl mu 2. stupeň z chování za napadení spolužáka a nevhodné chování k učitelům. Právě tato událost prý měla předcházet údajnému fyzickému potrestání v domově. Bývalý třídní učitel si ale na konkrétní Mikovy kázeňské přestupky nevzpomínal. „Nebyl agresivní, byl veselý, vstřícný. Byl hodně otevřený co na srdci, to na jazyku," uvedl učitel s tím, že s Mikem nějaké prohřešky řešil, ale nebyly nijak závažné.

Naopak třídní učitelka, která měla tohoto žáka v následujících dvou ročnících, o něm soudu písemně sdělila něco zcela odlišného. „Nepatřil mezi důvěryhodné žáky, dokázal lhát a překrucovat skutečnosti ve svůj prospěch," citoval ze sdělení školy soudce Jiří Hanzelka.

Ten se nakonec spokojil s tím, že hlavní spis s více než třinácti sty stranami, osmi připojenými spisy a dalšími spisovými materiály již nijak zásadně doplnit nepůjde a vyzval zúčastněné strany k závěrečným řečem. Státní zástupce Rudolf Volek se přikláněl k zachování původního rozsudku, zmocněnkyně zastupující dětský domov se připojila s nárokem Michala Pokorného na náhradu škody ve výši téměř 353 tisíc korun. Obhájkyně, stejně jako oba obžalovaní požadovali zproštění obžaloby.

Okresní soud v Novém Jičíně manželé Ľubovy obžaloby z trestného činu pomluvy skutečně zprostil, a to z důvodu, že se důkazy jednoznačně nevedly k tomu, že čin, který spáchali, je trestným činem. K podobnému názoru dospěl již odvolací krajský soud. „Nově provedené důkazy nic nového v důkazní situaci nepřinesly a okresní soud respektuje právní názor krajského soudu a proto přisvědčuje, že nebylo prokázáno, že oba obžalovaní byli srozuměni s nepravdivostí těchto získaných informací. Proto je oba obžaloby zprošťuje," uvedl mimo jiné v odůvodnění rozsudku soudce Hanzelka. Proti tomuto rozhodnutí se státní zástupce na místě odvolal.

Autor: Ivan Pavelek

12.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení