Oznámení o možném úmyslném zranění ohroženého druhu zvířete přijali v úterý 11. dubna novojičínští policisté od zástupců Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně

„Na základě prvotních informací komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil úkony trestního řízení pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu týrání zvířat,“ sdělil policejní mluvčí René Černohorský.

Čápi, ilustrační foto.
Na Novojíčínsku někdo postřelil čápa. Záchranáři podávají trestní oznámení

Přečinu se s největší pravděpodobností v průběhu 6. dubna v okolí města Příbor dopustila zatím nezjištěná osoba tím, že postřelila samce ohroženého druhu čápa, který utrpěl tříštivou frakturu pravé pažní kosti.

„Záležitost nadále intenzivně prověřují novojičínských strážci zákona. Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění pachatele či k důvodům protiprávního jednání, lze kdykoli sdělit, byť anonymně, na bezplatnou linku 158,“ doplnil René Černohorský.

Na Pustevny je možno vyjet lanovkou z Trojanovic-Ráztoky.
Lanovka na Pustevny nepojede, restaurace bude zavřená

Postřelený čáp je po operaci a nyní už v bartošovické stanici pro záchranu zvířat, kterou spravuje ČSOP Nový Jičín. Podle vedoucího zařízení a předsedy novojičínské organizace Petra Orla se stav čápa zlepšuje.

„Lepší se to. Určitě ještě nemá vyhráno, ale proti tomu, jak to vypadalo, je to lepší. Myslím si, že už dnes začne sám přijímat potravu nebo aspoň částečně,“ uvedl Petr Orel.To, aby se čáp ze způsobeného poranění dostal, potrvá měsíce. „Jestli ještě někdy bude létat, to je těžko říct. Ale myslím si, že spíše ne. Ta fraktura byla těžká,“ dodal Petr Orel.