K poslednímu případu došlo z kraje tohoto týdne, kdy byl při odcizení holících strojků lapen sedmnáctiletý mladík. Hlavu si s krádeží příliš nelámal. Vzal, co se mu líbilo, a dal se na útěk.

„Z úterka máme nahlášenou krádež v obchodě. Na místě byl zadržen pachatel a měl odcizit pět holících strojků v celkové hodnotě 1790 korun,“ potvrdil událost novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

„Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a má se jednat o chlapce, který je chovancem výchovného ústavu,“ dodal.

Prodejnu na ulici 5. května nedaleko Komerční banky si mladíci z ústavu poslední dobou „oblíbili“. Tvrdí to alespoň zdejší detektiv Přemysl Lukeš, jenž zná nejaktivnější výtečníky dokonce jménem. Podle jeho slov s nimi má zdejší personál nějaký incident jednou týdně.

„Tady jsou problémy s chovanci neustále. Vybírají si večerní hodiny, kdy je tma, a sledují dění zpoza okna. Neustále vyhrožují prodavačkám a sprostě jim nadávají,“ popisuje detektiv situaci a pokračuje: „On už se to ani nesnaží strčit do bundy. Prostě to vezme, i s těmi ochrannými krabicemi, a začne mi přes obchod utíkat.

Mají různé finty. Já ho chytnu a on mi řekne, že neprošel pokladní zónou, že to chtěl zaplatit. Ale on už jí prošel, což je vidět i na kamerách. Nebo se vymlouvá, že se šel zeptat kamaráda, kolik to stojí a jestli má tolik peněz.“ Policie přiznává, že případy, kdy mají krádeže na svědomí svěřenci výchovného ústavu sídlícího nedaleko na ulici Divadelní, nejsou ve městě ničím ojedinělým.

Ředitel výchovného ústavu Leo Číhal o posledním případu ví, že by však prodejna byla pod nějakými nájezdy jeho chovanců, o tom informace nemá. Jak však zdůrazňuje, toto zařízení je školním zařízením, a prostor na nějaké tresty či sankce tak nemá.

„Nemůžu dělat žádná sankční opatření. My nemáme žádné prostředky, že bychom je izolovali na sto procent,“ řekl Deníku. Chovanci podle něho kradou především proto, aby měli peníze na drogy.

„V Novém Jičíně je několik míst, kde ti kluci, a nejenom naši, chodí a mají tam dostupnost drogy. Zájem o drogu evokuje snahu získat nějaké prostředky a z toho to taky všechno vzniká,“ rozvádí problematiku ředitel s tím, že oproti loňskému roku, kdy nemuseli v ústavu řešit větší prohřešky, se situace první letošní měsíce o něco zhoršila.

Spolupráce je dobrá

Nicméně vedení výchovného zařízení přistupuje k jakýmkoliv nekalostem s nulovou tolerancí a veškeré negativní poznatky okamžité hlásí na policii, aby se prošetřily. „Chceme, aby ti kluci byli nějakým způsobem postihováni, pokud to jde,“ dodává.

Výbornou součinnost s ústavem chválí také Policie ČR. „S vedením výchovného ústavu velmi dobře spolupracujeme. Informace nám předávají a vycházejí nám maximálně vstříc,“ uzavírá Zbyněk Tomšík.