Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projednávání kauzy 'Dětský domov ' pokračuje

Nový Jičín - Další jednání v případu týkajícím se dění v Dětském domově v Novém Jičíně a následných událostí začalo ve středu u Okresního soudu v Novém Jičíně.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Achiv VLP

Před soudem stanuli Radmila Ľubová a její manžel Miroslav Ľuba, kteří jsou obžalováni z pomluvy. Ľubová, jež kdysi pracovala v Dětském domově v Novém Jičíně jako noční vychovatelka, společně s manželem informovovala krajský úřad, úřad ombudsmana a některá média ve smyslu, že v novojičínském dětském domově se děly nepravosti. Trestní oznámení pro pomluvu bylo reakcí tohoto zařízení. Vše odstartovala událost ze 17. září 2007, kdy pes Michala Pokorného, zástupce ředitelky, přímo v domově kousl do obličeje šestileté děvčátko. Dívka skončila v brněnské nemocnici, léčila se déle než sedm dnů a nosila silikonovou masku kvůli zhojení jizvy. Pokorný se krátce po incidentu nechtěl k věci příliš vyjadřovat. „Není dobře, že to někdo schválně pustil do médií. Tu paní, která to má na svědomí, dobře znám. Myslím si, že to ničemu nepomůže. Zvlášť naší práci ne,“ vyjádřil se tenkrát pro Novojičínský deník Pokorný, jenž dostal tisícikorunovou pokutu.

Svědectví zatím moc nepomáhají

Soud se začal případem zabývat 24. června 2009. Začal zjišťovat, nakolik jsou pravdivé informace obžalovaných, že zmíněný zástupce měl údajně zbít jedno z dětí. Uváděnému bití nebyl nikdo přítomen a vše stojí na základě tvrzení chlapce. Výpovědi doposud přizvaných svědků se hodně odlišují, podle toho, kdo je pozval, zda strana žalovaná, či žalující. Jedna ze svědkyň například uvedla situaci, kdy se od chlapce o bití dozvěděla. „Řekl to zcela spontánně, sám od sebe,“ řekla bývalá pedagožka, jež dvacet let děti z domova učila. Ta také tvrdila, že s domovem mívali často problémy. „Děti nosily do školy to, co neměly, nebo naopak nenosily to, co měly,“ doplnila učitelka.

Pedagožka ještě na adresu domova uvedla: „Posílali nám do školy i děti, které byly nemocné, nebo v zimě byly špatně oblečené.“

Řada svědků ale naopak uváděla, že chlapec si bití vymyslel. Další předvolaní si již nic nepamatovali, jiní měli ve výpovědích nesrovnalosti. Soud proto na středu přizval další osoby, které by mohly do věci vnést více jasno.

Prvním ze středečních svědků byla Ivana Jírů, referentka stížností z Odboru školství, tělovýchovy a mládeže Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Ta mimo jiné vypověděla, že několik dnů poté, co se dozvěděli, že došlo k úrazu dívky, dětský domov navštívila. „Zjišťovali jsme, zda tam nebylo nějaké další pokousání psem, ale to nikdo nepotvrdil,“ řekla a dodala, že s pokousanou dívkou hovořila a také neustále monitoruje stav jejího zranění. Na dotaz obžalované Ľubové, zda se zabývala také bitím chlapce, o němž krajský úřad informoval anonymní pisatel, odvětila, že ne a že se ani s chlapcem, jenž měl být týrán, o tomto nebavila. „Odbor školství nemá právo bavit se s dětmi z domovů,“ vysvětlila. Když Ľubová argumentovala tím, že se ale bavila s pokousanou dívkou, Jírů prohlásila, že to bylo neformální.

Další svědek, vychovatel Pavel Macíček, upozornil, že provádí spíše administrativní práci a právě on psal dopis o úrazu děvčete rodičům i pojišťovně. Do jeho náplně práce patří také evidence úrazů. Na dotaz, zda slyšel již před pokousáním děvčete o tom, že pes kousnul jednoho chlapce, řekl, že ano. Když se jej Jiří Hanzelka, předseda soudu, jenž má tento případ na starosti, zeptal, jak s tím naložil, uvedl, že to nikde neevidoval. Proč tak učinil, ale nedokázal říci.

Referentka Jírů ještě ve své výpovědi upozornila na skutečnost, že každá medializovaná kauza jakéhokoliv dětského domova má pak na domov negativní vliv. Například odhání sponzory. Podle ní jsou přitom domovy zařízení na vysoké úrovni, v nichž se mnohé děti mohou cítit velmi spokojeně. Přitom pronesla větu, která přinutila i předsedu soudu pozvednout v údivu obočí. „Budete velmi překvapen a budete velmi nerad, že jste tam neměl svoje děti,“ pronesla s úplnou vážností na adresu domovů Jírů.

Soud pokračuje i ve čtvrtek 25. listopadu.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení