Pomohla jim přitom náhoda. Výtečník na místě posledního vloupání nechal svůj mobilní telefon. Dvaačtyřicetiletý muž, který se v noci z 24. na 25. ledna vloupal do prodejny potravin v Suchdole nad Odrou, nebyl ve vykrádání prodejen žádný nováček. Jak zjistili novojičínští policisté, výtečník má na svědomí i několik dalších vloupání na území Novojičínska.

„Muž všechny prodejny potravin navštívil v průběhu prosince až ledna. Pokaždé kusem betonu či dlažbou rozbil výlohy a vzniklým otvorem vnikl dovnitř. Tam rychle sebral, co viděl, a z místa utekl,“ popsal průběh vykrádání obchodů tiskový mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes.

Zloděj z obchodů kradl nejen potraviny, ale zejména alkohol a cigarety. „Část věcí následně použil pro svou potřebu, část rozprodal,“ sdělil Gřes. Vzápětí dodal, že zloděj větší škodu než samotnými krádežemi způsobil na zařízení a vybavení prodejen, které „navštívil“.

K dopadení muže policistům dopomohla náhoda. „Byla to jen otázka času, kdy se zloděje podaří chytit. U všech těchto krádeží vloupáním zajistili policisté stopy a služební pes určil jeho přístupové i únikové trasy. Nicméně nakonec nám pomohla náhoda.

V jednom z případů totiž zloděj zanechal na místě mobilní telefon,“ sdělil Gřes.

Podezřelého muže policisté zadrželi

v jeho bydlišti. Zloděj nejenže část odcizených věcí policistům vydal, ale u výslechů se následně doznal ještě k dalším krádežím, které má na svědomí. Případ nyní novojičínští policisté vyšetřují. „Jednání muže prověřujeme s podezřením na spáchání přečinu krádež a poškozování cizí věci,“ potvrdil Gřes a pokračoval: „Jelikož prověřujeme jeho další trestnou činnost, nelze v tuto chvíli hovořit o výši možného trestu, tu určí až soud.“ Na závěr dodal, že škoda způsobená na prodejnách několikanásobně překročila hodnotu odcizených věcí. Rozbité výlohy, poškozené zařízení způsobilo nemalou škodu, v jednom z obchodů navíc rozbité litinové topení způsobilo vytopení prodejny.

V součtu tak vznikla škoda v řádu několika desítek tisíc korun.

Zapomenutý mobilní telefon zloděje, který novojičínským policistům pomohl vyřešit případ krádeží či vloupání, nebyl výjimkou. Jak sami říkají, stává se, že pachatelé trestných činů nevědomky zanechají na místě takové předměty, které je pomohou jednoznačně usvědčit. V minulosti například řešili případy, kdy pachatelé nechali na místě činu své osobní doklady nebo doklady svých rodinných příslušníků.