Snímky súdajným radarem dostala redakce Novojičínského deníku vminulých dnech. „Jedná se o nový typ radarů Policie ČR, které budou umístěny na dálnicích a rychlostních silnicích. V provozu budou od nového roku,“ hlásal text připojený pod fotografiemi. Policejní prezidium ale takovou informaci vyvrací. „Toto zařízení se vůbec netýká policie, obraťte se prosím na Ředitelství silnic a dálnic České republiky,“ uvedl Zdeněk Zelenka z tiskové oddělení Policejního prezidia.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková ale zprávu, že by přístroj na fotografii patřil jim, odmítla. „Ne, my žádný takový přístroj nevyužíváme. Svodidla jsou bezpečnostní zóna pro řidiče. Mohu potvrdit, že vsoučasné době nejednáme sPolicií ČR o instalaci takovýchto přístrojů na svodidla podél dálnic a rychlostních komunikací,“ prohlásila Vápeníková.

Ani mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka nevěděl, zda je údaj o nových radarech pravdivá. „Ze zákona může rychlost měřit pouze Policie České republiky a obecní policie. Jakým způsobem se to má provádět, už zákon neříká,“ poukázal stím, že pouze nějaký odborná měřičský ústav může říct, zda zařízení lze používat kměření rychlosti na českých komunikacích.

Podle Petra Bartoníka, vedoucího Správy silnic Moravskoslezského kraje střediska Nový Jičín, se obdobná zařízení používají vzahraničí. „Viděl jsem to vnějakém odborném tisku, zavádí to tuším vNěmecku,“ vzpomínal. Pokud by prý někdo chtěl podobný radar umístit na svodidla podél cest, které spravuje Správa silnic, Bartoníkovi by to nevadilo. „Když dopředu bude jasné, že vpřípadě poškození nebude nikdo vymáhat škodu po nás. Muselo by se to ale ošetřit, protože jak například zajistit, aby se takový radar nerozbil nebo nezakryl při odklízení sněhu,“ naznačil šéf silničářů v okrese.

Možnost, že by dopravní policisté na Novojičínsku využívali od ledna radary na svodidlech, spíše vyloučil vedoucí dopravního inspektorátu Pavel Bayer. „Nic takového nevím a pochybuji, že od ledna takové radary u nás budou. Kměření rychlosti používáme jednodušší techniku,“ poznamenal Bayer.