Promyšlený útok či náhlé zatmění mysli? Těžko říct, co přesně stálo za útokem kopřivnického seniora.

S obětí se znali jen od vidění, avšak František G. vůči němu cítil antipatie. Najevo to dal nečekaným útokem a bodnutím do hrudi. Dotyčný naštěstí přežil.

Pohled ze záchranářského vrtulníku při zásazích v Kopřivnici, 22. května 2022.
Šílená neděle v Kopřivnici, záchranáři zasahovali u několika vážných zranění

Případem se v těchto dnech v rámci odvolacího řízení zabýval Vrchní soud v Olomouci, u kterého se František G. domáhal zastání. Nesouhlasil totiž s verdiktem Krajského soudu v Ostravě, který mu za útok letos v březnu vyměřil šest roků žaláře. Obžalovaný, který byl v sazbě od pěti do dvanácti let, argumentoval zejména tím, že se ke všemu přiznal a při hlavním líčení prohlásil vinu. Vrchní soud jej vyslyšel a původní šestiletý trest mu snížil na čtyři a půl roku.

Rváč

Již osmkrát trestaný František G. není žádný svatoušek. Do problémů se dostával zejména po vypití tvrdého alkoholu. Pod jeho vlivem se změnil v obávaného násilníka a rváče. Hned dvakrát dostal sedmiletý trest za ublížení na zdraví. V jednom případě pětkrát bodl nožem do hrudníku svého protivníka, jindy neváhal jako zbraň použít pivní sklenici.

Akce Ostravské paragrafy - 100 let Krajského soudu v Ostravě navazuje na Noc práva, která konala 6. března 2020.
Největší zájem v Ostravě je o masakr v nemocnici, prohlídky pitevny a soudu

Přesto byl podle vrchního soudu šestiletý žalář příliš přísný. „Na základě jeho odvolání vrchní soud zrušil rozsudek soudu prvního stupně ve výroku o trestu a nově obžalovanému uložil trest odnětí svobody pod zákonnou spodní hranici, a to ve výměře čtyř let a šesti měsíců,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik s tím, že obžalovaný v posledních dvaceti letech neměl žádný záznam v rejstříku trestů.

„Soud přihlédl i k tomu, že bezprostředně po svém zadržení spolupracoval s policií a doznal se,“ doplnil Cik, podle kterého je další polehčující okolností prohlášení viny u soudu.

Nůž

K incidentu došlo vloni v létě v Kopřivnici. Alkoholem posilněný František G. vyprovokoval potyčku s mužem, jenž s dalšími lidmi seděl na lavičce před domem. Na rvačku byl připravený. V ruce držel otevřený zavírací nůž s čepelí dlouhou osm centimetrů, který měl ukrytý v rukávu bundy. Po krátké hádce František G. protivníka bodl do hrudi. Poté v klidu zamířil k nedaleké lavičce, na které chvíli poseděl a následně odešel.

Verdikt vrchního soudu je pravomocný a není proti němu odvolání.