Muž letos na jaře při opilecké potyčce v Kopřivnici připravil o život svého krajana (37 let).

Obžalovaný se pohyboval v trestní sazbě od osmi do šestnácti let. Před soudem tento týden svou vinu v plném rozsahu přiznal a projevil ochotu jednat o dohodě o vině a trestu se státním zástupcem. 

Ten se tomu nebránil. Výsledkem bylo šest roků žaláře. Bez dohody by žalobce požadoval podstatně přísnější trest. „Někde mezi devíti a deseti roky,“ prohlásil. Obě strany dohodu ve středu předložily soudu. A ten ji přijal.

Provokace v opilosti

Drama se odehrálo letos v květnu před ubytovnou v Kopřivnici, kde popíjelo několik lidí. Došlo k hádce a strkanici. Incident vyvolal Ukrajinec (37 let), který se nakonec stal obětí.

V opilosti údajně všechny kolem sebe provokoval. K zemi jej nakonec poslal jeho krajan (24 let). Podle státního zástupce to bylo v době, kdy se již situace uklidnila.

Z kamerových záběrů je zřejmé, že do notně opilého muže, sotva se držícího na nohou, prudce strčil. Následoval pád na chodník a těžké poranění hlavy. Ukrajinec o dva dny později zemřel.

Neposkytnutí první pomoci

Na lavici obžalovaných usedl i muž (31 let) z Moravskoslezského kraje, který se konfliktu rovněž zúčastnil. Zodpovídal se z toho, že zraněného cizince nechal nejméně dvacet minut bezvládně ležet na zemi.

„Nepokusil se mu poskytnout první pomoc nebo přivolat záchranáře,“ prohlásil státní zástupce, který i s tímto obžalovaným uzavřel dohodu o vině a trestu.

Za neposkytnutí pomoci padl desetiměsíční podmíněný trest s odkladem na dvouletou zkušební lhůtu. Verdikt je pravomocný.