Na verdikt soudu si obviněný policista počká do příštího týdne

Vyšetřovatelé měli porušit zákon 7. července 2005 při vyšetřování ztráty digitálního fotoaparátu v hodnotě sedmi a půl tisíce korun v klimkovických lázních. Podezřelý z krádeže byl Zdeněk Chlopčík (27) zKlimkovic. Při výslechu na obvodním oddělení vBílovci, měl Bulawa podle žalobce udeřil Chlopčíka několikrát do tváře, a pak jeho hlavou párkrát bouchnout o skříň. Policisté ale mladíkovo tvrzení odmítali.

Před rokem rozhodl okresní soud vNovém Jičíně o tom, že Bulawa je vinen, zatímco Šedu zbavil soudce Radim Švec obvinění stím, že kázeňsky ho má potrestat nadřízený. Proti tomu se ale odvolal státní zástupce Alois Dlouhý. Krajský soud rozsudek ve věci Šedy zrušil a vrátil případ k soudu do Nového Jičína. Bulawa podal proti rozsudku dovolání, neboť verdikt okresního soudu potvrdil i soud krajský.

Včera se na lavici svědků posadili dva policisté zbíloveckého oddělení a Chlopčík. „Možná, že na chvilku pan Šeda odešel,“ připustil Chlopčík. Částečně tak potvrdil Šedovu výpověď zpoloviny října. Tehdy obviněný policista změnil původní výpověď, že zmístnosti při výslechu neodešel. „V době, kdy mě pan Bulawa několikrát udeřil, ale stál po mé levé straně. Ještě ho okřikl, ať toho nechá nebo nějak tak,“ dodal Chlopčík na adresu Šedy. Jeho pozměněnou výpověď potvrdili i oba policisté zBílovce. „Šeda si byl si zmístnosti dozorčího zatelefonovat někam na okres. Volal asi tak deset minut,“ odhadoval jeden znich, Lukáš Smuda. Že zbíloveckého oddělení opravdu někdo volal vdobě výslechu Chlopčíka služební linkou do Nového Jičína, potvrdil i výpis telefonátů.

Zatímco státní zástupce navrhoval Šedu potrestat podmíněným trestem a zákazem činnosti u Policie ČR i obecních policií, obhájce žádal zprostit klienta obžaloby. Ať už soudce Švec ale rozhodne jakkoliv, je Šeda připraven od policie odejít. „Cítím se nevinen. Obvinění ale poškodilo mě samotného i moji rodinu, trpí tím moje kariéra. Pro společnost jsem zdiskreditován,“ prohlásil obviněný policista.