Kdo letos v březnu nastražil na jednom z polí na Hodonínsku zákeřnou látku karbofuran, zůstává velkou neznámou. „Policie ČR odložila případ otravy orlice Oravy, protože se jí nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání, tedy srozumitelně řečeno, nenašli pachatele- traviče,“ potvrdil Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.

Ze stanice však přicházejí také optimističtější zprávy. Ty se týkají tří orlů, Sáry, Toničky a Urbana, kteří byli do výšin nad beskydskými vrcholky vypuštěni letos v polovině srpna. „Samec Urban se hned po vypuštění zdržoval několik kilometrů od vypouštěcí voliéry. I když několikrát zalétl poměrně blízko, tak si nakonec vybral k trvalejšímu pobytu místo vzdálené okolo patnácti kilometrů. Domníváme se, že rozhodujícím faktorem bylo dominantní postavení samce Kysučana v tomto prostoru. Mladé samice evidentně nechává na pokoji. Nicméně Urban je vyspělý a samostatný, již po několika dnech ulovil nějakou menší kořist, pravděpodobně drobné zemní hlodavce. Nicméně na lokalitě je námi pravidelně přikrmován,“ rozvedl Petr Orel.

Mladé samičky, Sára s Toničkou, se do delších průzkumů okolí zatím nepustily. Zdržují se i nadále ve vypouštěcí lokalitě a podle ornitologů tomu tak ještě nějaký čas bude. Velkou radost však všem fanouškům projektu přinesla orlice Cecilka, neboť její mládě ve Strážovských vrších bylo úspěšně vyvedeno. „Je to bezesporu velký úspěch projektu,“ podtrhl vedoucí stanice.