Ženě, která řídila, nečekaně strhl volant. Podle obžaloby se snažil přejet do protisměru, v němž se blížilo auto značky Škoda se dvěma lidmi. Rychlost obou vozidel se v součtu pohybovala kolem 150 kilometrů v hodině. „Při této rychlosti by následky byly dozajista tragické,“ prohlásil státní zástupce.

Ženě se naštěstí podařilo čelnímu nárazu zabránit, nakonec došlo jen k tečnému střetu. Obžalovaný se poté údajně znovu chopil volantu. Volkswagen vyjel mimo silnici a narazil do břehu potoku.

Žena utrpěla lehčí zranění, obžalovaný vyvázl prakticky bez poranění. Osádka škodovky dokázala zastavit na vozovce. Jak uvedl státní zástupce, jen díky šťastným okolnostem a pohotové reakci ženy za volantem nikdo nezemřel.

DOHODA? NE!

Ještě před zahájením hlavního líčení předseda senátu seznámil obžalovaného s novelou trestního řádu, která vstoupila v platnost ve čtvrtek. Mimo jiné rozšiřuje institut dohody o vině a trestu, který se nově vztahuje nejen na přečiny, ale i na zvlášť závažné zločiny, včetně vražd. Jednou z podmínek je uznání viny. To ale muž po konzultaci s advokátem odmítl. Jednání tak začalo ve standardním režimu.

NEVZPOMÍNÁM SI

„Necítím se vinen, nevzpomínám si na to. Na okolnosti havárie si nepamatuji. Probudil jsem se až v nemocnici. Nejsem si vědom, že bych se něčeho dopustil. Já jsem nechtěl nikoho zabít,“ řekl obžalovaný s tím, že v době jízdy byl opilý.

„Vypil jsem několik piv,“ prohlásil. Mezi partnery to skřípalo delší dobu. Pohádali se i během cesty autem.

PŘEKVALIFIKACE

Případ, který se stal v květnu 2017, byl nejprve kvalifikován jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Později došlo ke změně na pokus o vraždu. Obžaloba byla poté postoupena Krajskému soudu v Ostravě.

Mezitím se muž podle svých slov pokusil o sebevraždu. Detaily si však nedokázal vybavit. Ví jen, že to bylo doma, a že skončil v nemocnici.

Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až dvacet let vězení.

SMRT

Podobné případy patří naštěstí k výjimečným. V paměti moravskoslezských policistů však zůstává hrůzná událost, jež se stala před bezmála deseti lety. Muž s tříletou dcerou v autě náhle přejel do protisměru, kde se střetl s kamionem. Otec i dívka zemřeli. Policisté nehodu vyšetřovali několik měsíců. Závěr byl šokující. Šlo o rozšířenou sebevraždu.