Vyhrožoval zveřejněním údajů o jeho dceři. Muž také na oblíbené internetové uložiště umístil software k provedení kybernetických útoků a zájemcům v rámci chatové diskuze poskytl odkaz s heslem ke stažení.

Rozsudek padl v těchto dnech formou trestního příkazu, tedy bez projednání případu u hlavního líčení. Na dotaz Deníku to v pondělí uvedl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Lukáš Delong. Rozhodnutí není pravomocné.

Útoky

Informace o chystaných kybernetických akcích se objevovaly na stránkách Anonymous. Cílem byla snaha o zrušení některých částí zákona o hazardních hrách a také zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb. Muž byl obžalován i z toho, že na facebookový profil Andreje Babiše vyvěsil anglický vzkaz, ve kterém vyhrožoval zveřejněním informací o jeho dceři. Jiný vzkaz týkající se premiérovy dcery přidal na facebookovou skupinu Anonymous. Zde se již dříve objevily hrozby adresované Andreji Babišovi. Pisatelé premiérovi vzkazovali, že pokud zákony nezruší, zveřejní jeho e-mailovou korespondenci. Nechyběly ani fotografie manželky a dětí Andreje Babiše, které byly údajně získány z jeho mobilu.

Mladík byl obžalován hned z několika trestných činů, a to vydírání, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, a dále z opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat. Hrozily mu až čtyři roky žaláře.

Rozhodnutí okresního soudu není zatím pravomocné. Pokud si proti němu mladík nebo žalobce podá takzvaný odpor, bude nařízeno klasické hlavní líčení.