„Téměř každý den pozoroval majitelku pozemku, v jistých chvílích se k ní přiblížil a častoval ji slovy: Krávo pitomá, zlodějka, krávo prolhaná, jsi blbá jak zvon. Manželům vyhrožoval, bezdůvodně na ně posílal Policii České republiky. V majitelce vyvolal stavy úzkosti a znehodnocoval jí užívání jejího vlastního domu,“ uvedl mimo jiné státní zástupce, načež data pěti dnů, kdy soused neoprávněně vstoupil na pozemky manželů.

Nejméně ve třech případech hrubými slovními výrazy bezdůvodně napadal sousedku a pozemek odmítal opustit.

Stalking, nebo také nebezpečné pronásledování – ten, kdo je obětí, prožívá trpké chvíle kvůli ztrátě soukromí.

„Vyhrožoval ublížením na zdraví manželovi, vyhledával blízkost poškozené, sledoval ji a omezoval ji v jejím obvyklém způsobu života. Neoprávněně vnikl do obydlí jiného,“ pokračoval statní zástupce s tím, že obžalovaný se dopustil svým jednáním přečinu nebezpečného pronásledování podle § 354, odstavce 1, písmene a, b, d a porušování domovní svobody podle §178, odstavce 1.

Spor o větev

Poté soud udělil slovo zmocněnci, jenž požadoval pro každého poškozeného 500 tisíc korun jako náhradu za poškození osobních práv.

Obžalovaný se hájil tím, že v životě manželům nevyhrožoval a že nemá zájem ženu pozorovat. Z jeho řeči vyšlo najevo, že spory začaly v roce 1994, kdy manželé koupili od souseda pozemky. Později na dotaz soudu, zda manželům nadával, uvedl, že ne. K tomu, proč s ním bylo vedeno více přestupkových řízení, se nevyjádřil.

Klub vojenské historie Fenix při ukázce, kdy německý Wermacht obsadil zámek, 29. srpna 2020 v Bílovci.
PODÍVEJTE SE: Zámek v Bílovci obsadil wehrmacht. Střílelo se opravdu hodně

Jeden ze sporů vyvolala například větev třešně, která stojí na pozemku manželů. Ulomila se a spadla na pozemek obžalovaného.

„Oni tu větev z mého pozemku odstranili, tak jsem na ně podal trestní oznámení,“ uvedl obžalovaný s tvrzením, že třešeň byla jeho. Kvůli tomu prý také vstoupil na pozemek sousedů. Na dotaz zmocněnce, zda mu sousedé zakázali, aby vstupoval na jejich pozemky, obžalovaný odpověděl, že ne.

Sprosté urážky

Poškozená žena uvedla, že nadávky od souseda jsou na denním pořádku, vypověděla také, že soused úmyslně chodí několikrát denně kolem jejich pozemků a kolem domu a vyčkává, kdy se někdo objeví.

„Když například seču trávu, stojí tam třeba pět minut a hledí na mě. Když ho vidím, že je před domem, raději nejdu ven. Jednou, když jsem šla na zasedání zastupitelstva, nadával mi, že jsem pi… jak zvon,“ dodala poškozená s tím, že na ni zavolal policii i když sekla trávu na svém a tvrdil, že je na jeho pozemku.

Od nálezu čelisti neandertálského dítěte v jeskyni Šipka ve Štramberku uplynulo 140 let.
VIDEO: Od nálezu dětské čelisti ve Štramberku uplynulo 140 let

Důvodem nesváru je podle poškozené skutečnost, že koupili pozemky, o které měl obžalovaný zájem. „Jsme tady proto, že se bojím, že to vyvrcholí ve fyzickou újmu, začalo to gradovat zhruba před třemi lety,“ pokračovala poškozená a doplnila, že přestože mají dvougenerační dům, syn s manželkou u nich nebydlí právě kvůli sousedovi.

Ten na jednáních přestupkových komisí všechno popírá. „Tak jsme nainstalovali kamery, ať máme nějaké důkazy,“ poznamenala poškozená žena.

Podobně vypověděl i její manžel. Obžalovaný je často před jejich domem a jen čeká na kontakt. „Dvakrát, třikrát denně obchází okolo, sleduje manželku, napadá nás,“ řekl manžel poškozené ženy a na dotaz obhájkyně, zda může uvést, jak obžalovaný poškozené napadá, řekl, že na něj pokřikuje: Ty ču…! Ty hajzle“ Ty zloději!

Lidé na Masarykově náměstí protestem vyjadřují nesouhlas s postupem vlády a Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě, 20. července 2020 v Ostravě.
Ne diktatuře roušek! V Ostravě se v pondělí chystá další demonstrace

Muž uvedl, že situace je zoufalá a on po infarktu raději ven nevychází, když nemusí. Situace se podle něj stále zhoršuje. Kvůli sousedovi ani neplánují žádné akce na zahradě a podobně.

Na základě výpovědí poškozených zmocněnec navrhl, aby byl obžalovaný vzat do vazby,“ soudkyně ho upozornila, že o tom v tomto jednání nemůže rozhodovat.

Jednání bude pokračovat na podzim výslechem svědků, budou na něm přehrány i kamerové záznamy.