Mluvilo se o něm jako o bezohledném podnikateli, který nechal na holičkách stovky lidí. Mnozí z nich byli z Ostravska i dalších regionů Moravskoslezského kraje. Cizince čekalo obvinění z podvodu, případ se nakonec dostal až před Krajský soud v Ostravě. Ten v pátek vynesl osvobozující rozsudek s tím, že nejde o trestný čin. Vše nasvědčuje tomu, že za vším byla tuniská konkurence, která navíc zneužila i našich obchodníků.

Začátek konce

Konec Oasisu Tours začal v červenci 1997. Tehdy majitelka cestovní kanceláře z Bohumína získala informace od člověka z okruhu tuniského cestovního ruchu o údajných problémech Hanafiho a jeho snaze utéct i s miliony do zahraničí. Bez ověření těchto zpráv obratem kontaktovala policii. Ta Hanafiho zadržela na ruzyňském letišti v okamžiku, kdy chtěl odcestovat do Paříže. Cizinec putoval do vyšetřovací vazby, odkud se po několika měsících dostal na svobodu na kauci ve výši 1,75 milionu korun. O kauci tehdy přišel, protože již za několik týdnů opustil Českou republiku. Vzápětí po něm Interpol vyhlásil pátrání. Zatknout se jej podařilo v roce 1999 na letišti v Hamburku. O necelé dva roky později ostravský soud vyhověl Hanafiho žádosti o nové propuštění na kauci, která již tentokrát činila 3,75 milionu korun.

Komplikovaným případem se Krajský soud v Ostravě začal zabývat v roce 2006. Dvakrát však musel proces ihned po zahájení odročit. Poprvé nepřišel obžalovaný, podruhé se ukázalo, že Hanafiho čeština není až tak dokonalá, a bude nutné přibrat tlumočníka. Samotné hlavní líčení se tak naplno rozběhlo až v lednu 2007. Po několikerém odročení nyní padl rozsudek, kterým byl Tunisan obžaloby v plném rozsahu zproštěn.

Nechtěl podvádět

Podle státního zástupce Hanafi již od začátku roku 1997 plánoval, že zájezdy, na které vybíral peníze, nikdy neuskuteční. „Verze obžaloby nebyla prokázána,“ konstatoval předseda senátu Tomáš Tkačík. Mimo jiné se ukázalo, že v době zatčení cestoval Hanafi do Paříže na dohodnutou schůzku s čelným představitelem letecké společnosti Boeing. Chtěl s ním domluvit poslední detaily smlouvy na pořízení dvou letadel. Ta měla vzlétnout v první polovině července 1997. Jak během hlavního líčení Hanafi naznačil, vlastní zajištění dopravy se zřejmě nelíbilo konkurenčním leteckým firmám v Tunisku, které mohly mít snahu mu jeho záměr překazit.

Při vyšetřování se také ukázalo, že Hanafi po celou dobu řádně platil zálohy na všechny domluvené zájezdy, investoval do rozvoje společnosti a pořídil si i výše zmíněná letadla.

Panika

Ve chvíli, kdy se informace o zatčení dostaly do médií, nastala mezi lidmi panika. Obchodní partneři v Tunisku i jinde v zahraničí rušili smlouvy a klienty odmítli dále ubytovávat. Dokonce je vystěhovali na ulici. „Lidé se mnohdy za dramatických okolností dostávali domů,“ potvrdil Tkačík s tím, že to vše přineslo neodvratitelný konec cestovní kanceláře. Rozvášněný dav dokonce vtrhl do pražské pobočky Oasis Tours, kterou vyraboval.

Jsem rád, ale…

„Jsem rád, že je to po jedenácti letech za námi a ukázalo se, jak to skutečně bylo,“ prohlásil krátce po vyhlášení rozsudku Hanafi, který nyní užívá jméno Klaudiusz Kaiser Helman. Největší výhrady měl k práci policie, které se po zatčení snažil předložit všechny doklady potvrzující jeho verzi o zaplacení záloh. „Oni to prostě ignorovali. Hrozný byl také tlak médií,“ uvedl Tunisan. Zda bude za krach své firmy a další potíže po někom požadovat odškodné, není jasné. Sám cizinec to zatím nevyloučil. Konkrétní nebyl ani jeho obhájce Pavel Fryšák zastupující právní kancelář v čele s bývalým ministrem vnitra Tomášem Sokolem. „Poradíme se s klientem,“ řekl Fryšák. V krajním případě by celá záležitost mohla skončit i mezinárodní arbitráží za zmařené investice. Podle Tunisana leží velká část viny na policii, která jednala neprofesionálně. „Věc neměla skončit před trestním soudem. Jde o občanskoprávní záležitost,“ uzavřel předseda senátu.

K tématu

Žena, která stála na počátku celého případu – podnikatelka z Bohumína, jež kontaktovala policii, dopadla zřejmě nejhůře. Hanafimu dala za svou cestovní kancelář devítimilionovou zálohu od klientů. Podle dřívějšího rozhodnutí civilního soudu musí zákazníkům všechny peníze vrátit. Podnikatelka zkrachovala a přišla o většinu majetku.