„Moravskoslezští policisté sledují dění na sociálních sítích v průběhu celého roku, pozornost věnují a reagují rovněž na informace o výhrůžkách střelbou a podobně. Různé reakce na sítích pak vyvolala konkrétně i tragická střelba v Praze. Díky profesionální práci jsme vypátrali a pracujeme již s několika osobami,“ uvedla pro Deník mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Konkrétní případy? Před vánočními svátky byl zveřejněn na sociální síti pod fotografií předsedy vlády příspěvek, a to v souvislosti s uctěním památky obětí střelby. „Pisatel se vyjádřil v duchu, že by bylo lepší vystřílet vládu, a ne studenty. Na policejní služebně již druhý den k věci podával vysvětlení muž z Frýdecko-Místecka. Je podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování,“ řekla mluvčí policie. 

Z přečinu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci je podezřelý muž pobývající na Novojičínsku. Kriminalisté jej prověřují v návaznosti na příspěvek zveřejněný o vánočních svátcích na sociální síti ve spojení s komentáři o tragické střelbě, který obsahoval informaci o možném zopakování střelby.

„Další případ je z Bruntálska, datuje se rovněž o vánočních svátcích. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu proti pořádku ve věcech veřejných, a to v návaznosti na výhrůžku fyzického ataku zveřejněnou na sociální síti, která byla umocněna vyobrazením dlouhé střelné zbraně. Rovněž v tomto případě pracují kriminalisté s osobou podezřelou,“ sdělila dále policejní mluvčí. 

Muž z Havířova nabádal ke střelbě na osoby

Jak již bylo řečeno, policisté monitrují sociální sítě po celý rok. „Například karvinští kriminalisté sdělili ve zkráceném přípravném řízení muži z Havířova podezření z přečinu podněcování k trestnému činu. Muž měl v době ještě před střelbou v Praze na veřejné sociální síti komentovat jiný příspěvek, kdy v podstatě nabádal ke střelbě na osoby,“ přiblížila mluvčí policie. 

Frýdecko-místečtí kriminalisté se začali ve středu 27. prosince, na základě informace od kolegů z republiky, zabývat zveřejněním dvou možných protiprávních příspěvků. Pro provedených úkonech trestního řízení sdělili ve čtvrtek 28. prosince šestačtyřicetiletému muži podezření z přečinu schvalování trestného činu. „Muž se měl v polovině prosince na sociální síti vyjádřit v souhlasném duchu s činem ženy, která kdysi dávno usmrtila v Praze více lidí, současně měl v podstatě souhlasit s činem střelce z ostravské nemocnice,“ doplnila Soňa Štětínská.

Policejní mluvčí přidala, že kriminalisté z Frýdku-Místku zahájili úkony trestního řízení u dalšího případu, který se datuje až po pražské střelbě. „Příspěvek na sociální síti byl ve smyslu, proč nebyla střelba směřována na starší osoby, ale proběhla na univerzitě. Kriminalisté pracují s osobou podezřelou, věcí se i nadále zabývají,“ uzavřela Soňa Štětínská.