Zprávy o tom, že muži, potažmo otcové, často zanedbávají své vyživovací povinnosti na své děti, plní noviny celkem často. Na Novojičínsku se ale v poslední době objevily případy, ve kterých příspěvky na své děti neplatí překvapivě matky.

V letošním roce zaznamenali novojičínští policisté již tři ženy, jež neplní soudem stanovenou vyživovací povinnost na své ratolesti. Za pár měsíců dluží na takzvaném výživném dohromady skoro 100 tisíc korun. „Matkám může soud za jejich jednání udělit odnětí svobody v délce dvou let,“ sdělil tiskový mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes a pokračoval: „Jsou totiž podezřelé ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.“

Všechny neplatící ženy spojuje nejen pobyt na území Novojičínska, ale také skutečnost, že povinnosti týkající se jejich dětí neplní již nějaký ten pátek. „Nejmladší z trojice žen, které je pětatřicet let, nepřispívá na svého nezletilého syna a dceru od února minulého roku do současné doby, i když jí tyto vyživovací povinnosti vyplývají ze zákona o rodině a z rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně,“ sdělil Petr Gřes s tím, že za tu dobu dluží na výživném téměř padesát tisíc korun. Druhá žena z Nového Jičína, tentokrát dvaačtyřicetiletá, dluží za posledních osm měsíců na alimentech částku přes dvanáct tisíc korun. „I v tomto případě se vyživovací povinnost týká syna a dcery,“ doplnil policejní mluvčí.

Poslední, pětačtyřicetiletá žena pochází z Fulneku. „Na výživném dluží částku ve výši šestnáct tisíc korun. Vyživovací povinnost na dceru neplní od října 2010 do současné doby. Na dceru má přispívat měsíčně částkou tisíc korun,“ uvedl Gřes..

Přestože se na Novojičínsku sešly hned tři případy neplatících matek, čísla týkající se těch, kteří zanedbávají povinnosti vůči svým dětem, podle informací policie klesají. „Za dva a půl měsíce letošního roku jsme vyšetřovali celkem třiatřicet případů zanedbání povinné výživy. Oproti loňskému roku se jedná o poloviční pokles oznámených případů,“ potvrdil policejní mluvčí Petr Gřes.