Jestliže dosud nebylo zcela jasné, kde se soud, zabývající se případem studéneckého železničního neštěstí, při kterém zahynulo osm lidí, odehraje, nyní již jasno je. Vrchní soud v Olomouci minulý týden definitivně rozhodl, že to bude v Novém Jičíně.

Určením místa konání jednání se soud zabýval zhruba od prosince minulého roku. Přestože vše nejdříve nasvědčovalo tomu, že se přelíčení odehraje na půdě Okresního soudu v Novém Jičíně, objevily se okolnosti, kvůli kterým chtěl novojičínský soudce případ postoupit soudu krajskému.

Věc mohla být kvalifikována jinak

„V srpnu loňského roku k nám byla podána žaloba, a my jsme proto věděli, že to budeme soudit. Poté ale případ nastudoval přidělený soudce a ten dospěl k závěru, že by věc mohla být za jistých okolností kvalifikována přísněji. To znamená, že trestný čin by zůstal stejný, ale změnila by se forma zavinění,“ popsal situaci předseda okresního soudu Jiří Hanzelka. Podle jeho slov by se tak u některých z deseti obžalovaných vědomá nedbalost změnila na nepřímý úmysl. „Pokud by to bylo takto kvalifikováno, případem bychom se již nezabývali my, ale příslušný krajský soud,“ doplnil Hanzelka vzápětí.

Vrchní soud však rozhodl jinak. „Minulý týden nám přišlo rozhodnutí, že jelikož vrchní soud nespatřuje za současného stavu jinou právní kvalifikaci, čili že forma zavinění zůstává nedbalostní, materiál nám vrací,“ informoval Hanzelka.

Po vrácení případu zpět do Nového Jičína se vyskytla další komplikace.

Ani jedna z budov novojičínské instituce totiž nedisponuje místností, kam by se počet zájemců o jednání, již nyní odhadovaný na nejméně sto, vešel. „Těžko odhadnout konečné číslo účastníků soudu. Je tam totiž deset obviněných a nejméně devadesát pět poškozených, kterým jsme podle předpisů, v případě jejich zájmu, povinni účast u hlavního líčení zajistit. Navíc, máme zájem na tom, aby u soudu mohla být veřejnost, aby tam měla zastoupení média, a prostory s takovouto kapacitou novojičínský soud nemá,“ konstatoval Hanzelka.

Pracovníci soudu proto nyní řeší, kde soud uskutečnit. „V současné době již máme vytipována čtyři místa, kde by se jednání mohlo konat. Ještě ale řešíme, které z nich bude pro nás za aktuálního stavu nejvýhodnější,“ uvedl Hanzelka. Podle něj jsou až nyní vidět všechna kritéria, která při výběru prostor musí soud zvážit a zajistit. „V jednáních o místě konání jsme zjistili, že budeme muset brát v potaz například bydliště svědků, kteří jsou předvoláni. Dále také skutečnost, že kdyby se líčenímělo uskutečnit mimo budovu nějakého soudu, musíme zajistit justiční stráž a kromě soudce i další zaměstnance,“ přiblížil některá z kritérií Hanzelka.

K lokalitám, o kterých pracovníci soudu nyní uvažují, patří i místo události, Studénka. „Poté, co nám byl případ s definitivní platností přiřknut, jsem oslovil starostu Ladislava Honuska, jestli je reálná možnost provést to na nějakém místě ve Studénce. On mi nabídnul Dělnický dům,“ řekl Hanzelka. Jedním dechem však dodal, že tento výběr komplikuje dodržení již zmíněných kritérií, protože jednání by proběhlo v jiné, než soudní budově. Dalším možným místem konání je Krajský soud v Ostravě. „Zde jsem také jednal s vedením a podmínky se zde předběžně jeví jako nejlepší. Problém je v tom, že do dubna mají ostravští soudci v oné jednací síni již nařízená jednání a nemohou je někam jinam přenařizovat,“ uvedl Hanzelka.

Stejně, jako zatím nejsou určeny prostory konání soudu, není stanoven ani jeho termín. „Pokud by byla zvolena alternativa krajského soudu, kvůli obsazené jednací síni by to bylo s největší pravděpodobností až v květnu,“ uvedl Hanzelka a na závěr dodal: „Pokud bychom se ale rozhodli pro jiné místo, je možné, že by se soud uskutečnil už v dubnu.“