VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináct bývalých zastupitelů stálo opět před soudem

Nový Jičín, Hladké Životice - Dalším jednáním pokračovalo v úterý hlavní líčení Okresního soudu v Novém Jičíně, v němž je obžalováno třináct bývalých zastupitelů Hladkých Životic.

14.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ archiv

Na lavice obžalovaných usedli zastupitelé, kteří ve funkcích působili ve volebním období 2002 až 2006, případně v následujícím. Obsáhlá obžaloba je viní z přečinů či trestných činů zneužívání pravomoci úřední osoby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, bývalého místostarostu Roberta Chovance navíc ze zpronevěry a bývalého starostu Jaroslava Petrželu navíc ze zpronevěry a pojistného podvodu.

Také úterní jednání se zabývalo převodem parcel v lokalitě Na stráni, které obec původně dostala od Pozemkového fondu České republiky jako kompenzaci pro osoby, které musely kvůli stavbě dálnice opustit své domy. Obec jednak pozemky prodala velmi levně a jednak v době, kdy ještě neměla pozemky v majetku a měla jen příslib.

Na problémy upozornil audit

Poprvé u soudu zaznělo, proč vlastně současné vedení obce vede řadu soudních sporů ve věci předmětných parcel i jiných záležitostí. „Krajský audit nás upozornil na nesrovnalosti, které nám dal jako závadu, kterou musíme odstranit," uvedla současná starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková, která v úterý stanula před soudem jako svědkyně. Audit podle ní při kontrole zjistil, že parcely byly prodány již v roce 2006, ale peníze na účet obce přišly až v roce 2010. Při bližším zkoumání se narazilo na to, že tehdejší zastupitelstvo obce odsouhlasilo převod pozemků na zájemce ještě v době, kdy je obec neměla ve vlastnictví.

„Většina občanů souhlasila s tím, že v současné době tak mají postaveno na pozemcích obce a budeme hledat cestu, jak postupovat. Ty, kteří nesouhlasili, jsme dali k soudu kvůli určení vlastnictví," připomněla starostka s tím, že audit po nich rovněž chtěl vyčíslení škody způsobené při původním prodeji pozemků. Tu obec vyčíslila na 11,909 milionu korun. Starostka sdělila, že si nepamatuje, zda v roce 2006 visel záměr prodeje předmětných pozemků, neboť se tenkrát o dění v obci kvůli podnikání moc nezajímala.

Obdobně se o vyvěšení záměru vyjádřila také další svědkyně, současná místostarostka Ivana Víchová. Ta uvedla, že o záměru jen slyšela, zároveň s tím se ale hned hovořilo o tom, že parcely už jsou rozebrané. Podle ní byla informovanost v obci hodně špatná, což poznala později i jako zastupitelka. Na posledním zasedání před volbami v roce 2010 byla jednou z těch, kdo nesouhlasili se sedmdesátitisícovou odměnou starostovi Jaroslavu Petrželovi, což je spolu s pojistným podvodem další věc, kterou se soud zabývá. Obec totiž po povodni v roce 2009 odepsala některé zahradní stroje, ty se ale později našly.

Odpoledne vypovídali dva svědci, kteří v roce 2006 přišli k diskutovaným pozemkům v Hladkých Životicích v době, kdy měli osmnáct let. Ani jeden nevěděl, odkud se informace o prodeji vzala, možná prý s ní přišli jejich rodiče. „Nevzpomínám si. Tenkrát jsme se o to nezajímal. Měl jsem jiné starosti," uvedl jeden z dvojice mladíků, z nichž ani jeden na pozemku nestaví. „Motivovala mě tenkrát cena pěti korun za metr," tvrdil druhý z těchto svědků.

I tentokrát byla v soudní síni i mimo ni cítit vzájemná nevraživost bývalého vedení obce vůči tomu současnému. Soudní síní se občas nesla slyšitelná vyjádření na adresu svědkyň, až musel soudce Miroslav Čaňo občas dění umravňovat.

Autor: Ivan Pavelek

14.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtvrtý vzájemný duel mezi Novým Jičínem a Šumperkem byl plný emocí.

Nový Jičín v Šumperku opustil led předčasně! Utkání se však dohrálo

Policie pátrá po pětašedesátileté Danuši Kozcové z Oder na Novojičínsku a žádá veřejnost o pomoc.

Neviděli jste pohřešovanou ženu z Oder?

Koledy zpíval rekordní sbor

Umí si někdo představit zpívání koled v podání pomyslného sboru čítajícího okolo 2 500 lidí? Na Novojičínsku se to ve středu podařilo.

Zastupitelé zasednou k jednání

Na svém posledním zasedání v letošním roce se ve čtvrtek 14. prosince odpoledne sejdou zastupitelé města Kopřivnice.

Máte doma filcové papuče? Můžete pomoct s výstavou

V souvislosti s přípravou výstavy o výrobě filcových papučí na formě se na veřejnost obrací Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře spadající pod Muzeum Novojičínska.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

Jan Jurkovič, vedoucí odboru investic a správy majetku společnosti Tatra Trucks, ve středu 13. prosince nastoupil do funkce ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o. p. s., poté co správní rada muzea odvolal z funkce dosavadního ředitele Lumíra Kaválka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT