Na lavice obžalovaných usedli zastupitelé, kteří ve funkcích působili ve volebním období 2002 až 2006, případně v následujícím. Obsáhlá obžaloba je viní z přečinů či trestných činů zneužívání pravomoci úřední osoby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, bývalého místostarostu Roberta Chovance navíc ze zpronevěry a bývalého starostu Jaroslava Petrželu navíc ze zpronevěry a pojistného podvodu.

Také úterní jednání se zabývalo převodem parcel v lokalitě Na stráni, které obec původně dostala od Pozemkového fondu České republiky jako kompenzaci pro osoby, které musely kvůli stavbě dálnice opustit své domy. Obec jednak pozemky prodala velmi levně a jednak v době, kdy ještě neměla pozemky v majetku a měla jen příslib.

Na problémy upozornil audit

Poprvé u soudu zaznělo, proč vlastně současné vedení obce vede řadu soudních sporů ve věci předmětných parcel i jiných záležitostí. „Krajský audit nás upozornil na nesrovnalosti, které nám dal jako závadu, kterou musíme odstranit," uvedla současná starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková, která v úterý stanula před soudem jako svědkyně. Audit podle ní při kontrole zjistil, že parcely byly prodány již v roce 2006, ale peníze na účet obce přišly až v roce 2010. Při bližším zkoumání se narazilo na to, že tehdejší zastupitelstvo obce odsouhlasilo převod pozemků na zájemce ještě v době, kdy je obec neměla ve vlastnictví.

„Většina občanů souhlasila s tím, že v současné době tak mají postaveno na pozemcích obce a budeme hledat cestu, jak postupovat. Ty, kteří nesouhlasili, jsme dali k soudu kvůli určení vlastnictví," připomněla starostka s tím, že audit po nich rovněž chtěl vyčíslení škody způsobené při původním prodeji pozemků. Tu obec vyčíslila na 11,909 milionu korun. Starostka sdělila, že si nepamatuje, zda v roce 2006 visel záměr prodeje předmětných pozemků, neboť se tenkrát o dění v obci kvůli podnikání moc nezajímala.

Obdobně se o vyvěšení záměru vyjádřila také další svědkyně, současná místostarostka Ivana Víchová. Ta uvedla, že o záměru jen slyšela, zároveň s tím se ale hned hovořilo o tom, že parcely už jsou rozebrané. Podle ní byla informovanost v obci hodně špatná, což poznala později i jako zastupitelka. Na posledním zasedání před volbami v roce 2010 byla jednou z těch, kdo nesouhlasili se sedmdesátitisícovou odměnou starostovi Jaroslavu Petrželovi, což je spolu s pojistným podvodem další věc, kterou se soud zabývá. Obec totiž po povodni v roce 2009 odepsala některé zahradní stroje, ty se ale později našly.

Odpoledne vypovídali dva svědci, kteří v roce 2006 přišli k diskutovaným pozemkům v Hladkých Životicích v době, kdy měli osmnáct let. Ani jeden nevěděl, odkud se informace o prodeji vzala, možná prý s ní přišli jejich rodiče. „Nevzpomínám si. Tenkrát jsme se o to nezajímal. Měl jsem jiné starosti," uvedl jeden z dvojice mladíků, z nichž ani jeden na pozemku nestaví. „Motivovala mě tenkrát cena pěti korun za metr," tvrdil druhý z těchto svědků.

I tentokrát byla v soudní síni i mimo ni cítit vzájemná nevraživost bývalého vedení obce vůči tomu současnému. Soudní síní se občas nesla slyšitelná vyjádření na adresu svědkyň, až musel soudce Miroslav Čaňo občas dění umravňovat.