Nepříliš dobré vzpomínky bude mít na jeden z červencových dnů žena z Příbora. Během letního večera jí v restauraci neznámý pachatel ukradl z uzavřené tašky mobilní telefon Samsung i s paušální SIM kartou. Místo toho, aby ihned po zjištění této nepříjemnosti zavolala operátorovi s prosbou o blokaci, dala svůj paušál k dispozici pachateli. To se jí hrubě nevyplatilo.

„Kuriózní případ krádeže v současné době šetří příborští policisté. V těchto dnech se na policii obrátila mladá žena z Příbora, které měl neznámý pachatel v polovině července letošního roku odcizit mobilní telefon. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby pachatel nevyužil toho, že majitelka odcizeného mobilu včas nezablokovala SIM kartu,“ potvrzuje událost Zbyněk Tomšík, novojičínský policejní mluvčí. Toho zloděj, k pláči majitelky SIM karty, využil. Začal posílat prémiové SMS zprávy v hodnotě 79 a 99 korun za jednu. Do konce zúčtovacího období jich stihl poslat sedmdesát, škoda se tak vyšphala do tisíců. „Až při měsíčním vyúčtování zjistila, že zloděj z ukradeného mobilu stačil proesemeskovat více než sedm tisíc korun. Policisté po pachateli krádeže a odcizeném mobilním telefonu intenzivně pátrají,“ uvedl Tomšík s tím, že viníkovi hrozí při horní hranici až dva roky za mřížemi.

Policisté připomínají, že okradený člověk by měl vždy co nejdříve provést zablokování SIM karty u svého operátora, aby nedocházelo k neoprávněnému volání a posílání SMS. „Dále se obraťte na Policii ČR, která požádá všechny operátory o zablokování vašeho přístroje, podle jeho výrobního čísla IMEI, čímž se znemožní další používání telefonu,“ radí policejní mluvčí. Stačí na stanici donést účtenku, fakturu, krabici nebo záruční list s výrobním číslem IMEI, zkrátka doklad, jímž prokážete vlastnictví telefonu. Nezbytný je také občanský průkaz.