Nevyzpytatelný Jiří Pešl se může dál nerušeně procházet po Odrách do té doby, dokud mu nepřijde výzva k nástupu na léčení. To, čeho se mnoho lidí v Odrách obávalo, se stalo skutečností. Přestože Pešl zhruba před dvěma měsíci neváhal proti člověku použít nůž, pro který si došel domů, k soudu nepůjde. O situaci ve středu hovořili i oderští zastupitelé

„Státní zástupce trestní stíhání zastavil a zdůvodnil to znaleckým posudkem z oboru psychiatrie. Podle posudku se u Pešla projevila duševní choroba, ale nespecifikovaná. Rozpoznávací a ovládací složky byly u Pešla jedna zcela vymizelá a jedna téměř vymizelá. Takže není trestně zodpovědný,“ uvedl Lubomír Lukšík, který v případu zastupuje napadeného Jaroslava Zdražila, třiapadesátiletého ředitele Oderské městské společnosti.

Zdražil seděl s dalšími známými v hospodě U Zdeňků v Odrách. Osmapadesátiletý Pešl společnost delší dobu obtěžoval, poté odešel domů pro nůž. Po návratu po nějaké chvíli zabodl Zdražilovi sedmnácticentimetrovou čepel až po rukojeť do břicha. Zdražil byl v přímém ohrožení života a z následků útoku se stále léčí.

Již to, že Pešl neskončil ve vazbě, mnohé šokovalo. Zástupci města záležitost konfrontovali s policií. „Policie neshledala pro vazbu ani jeden ze tří potřebných důvodů. V té době ještě neměli pana Zdražila vyslechnutého. Když jsem se s ním bavil, tak potvrdil to, co říkali ostatní. Pešl zpíval písničku, něco jako Chodí pešek okolo, ale zpíval něco, jako Chodí smrt okolo, vybere si někoho,“ sdělil na středečním zasedání místostarosta Oder Jiří Vlček.

Lukšík dodal, že původně podali stížnost, ale posléze ji vzali po zralé úvaze zpět. „Pan Pešl se dnes volně pohybuje po Odrách a měl by nastoupit ústavní léčbu. Kdy to ale bude, nikdo neví,“ doplnil Lukšík.