Předseda Okresního soudu v Novém Jičíně Jiří Hanzelka, který má na starosti případ manželů Radmily a Miroslava Ľubových, se již při posledním jednání netajil tím, že by rád věc, vlekoucí se u soudu již téměř rok a půl, konečně dotáhl k rozsudku. Mělo se tak stát ve středu. Již poněkolikáté usedli v soudní lavici manželé Ľubovi, jež obžaloba viní z pomluvy. Ti informovali úřad ombudsmana a Krajský úřad Moravskoslezského kraje, že v dětském domově v Novém Jičíně se děly nepravosti.

Vše začalo 17. září 2007, kdy pes Michala Pokorného, zástupce ředitelky, přímo v domově kousl do obličeje šestileté děvčátko. Dívka skončila v brněnské nemocnici a ze zranění se léčila déle než sedm dnů. Pokorný později dostal tisícikorunovou pokutu za přestupek. Ľubovi uváděli, že případů pokousání bylo více, a rovněž uvedli, že zástupce měl jednoho chlapce v domově zbít tak, že se pomočil.

Při středečním jednání před soud předstoupili poslední předvolaní svědci. Mezi nimi byla například Dana Váhalová, dnes poslankyně Parlamentu České republiky, v době, kdy kauza spatřila světlo světa, zastupitelka Moravskoslezského kraje. Tehdy ji o věci informovali Ľubovi. „Hovořila jsem s bývalými i současnými pracovníky. O bití se kladně nevyjádřili, ale řekli o Pokorném, že není pro tu práci příliš vhodný,“ uvedla Váhalová.

Bývalá obyvatelka domova Sandra Malá naopak řekla, že zástupce vedoucího měla docela ráda a neví o tom, že by někoho někdy zbil. „Mi ale dal facku, když jsem se na něj pověsila na výletě. Nevím už, jak to přesně bylo. Bylo mi tenkrát deset let,“ řekla dnes devatenáctiletá dívka.

Mimoto také uvedla, že svou první výpověď před policií učinila pod vlivem manželů Ľubových, kteří jí při jednom setkání řekli, co má vypovědět, a za to jí zprostředkují kontakt s matkou. Dívka později vypovídala znovu, a tehdy odvolala svá předchozí tvrzení.

„Uvědomila jsem si, že panu Pokornému ubližuji. Pak jsem se mu šla omluvit,“ dodala.

Do propletence lidských vztahů a mnohdy děsivých příběhů dětí dnes žijících v dětském domově ještě promluvila také babička pokousané dívky. Ta však hovořila hlavně o své vnučce a o tom, jak by jí chtěla zařídit plastickou operaci a vymoci pro ni nějaké odškodné.

Soudní jednání pokračovalo i v odpoledních hodinách. Do uzávěrky rozhodnutí o případném trestu nepadlo.

Přečtěte si také:

Bývalá účetní slyšela rozsudek

Tragédií se bude zabývat novojičínský soud

Soud potvrdil trest za mučivou smrt