Cyklistická sezona je v plném proudu. Milovníci bicyklů oprášili své stroje a vydávají se na výlety a vyjížďky či se jedou jen tak projet. Mnozí však zažívají také nemilá překvapení. Zloději kol totiž mají v těchto dnech žně. Kradou je z garáží, sklepů i z venku, ať jsou přivázaná, nebo volně odstavená.

Během necelého týdne zaznamenali novojičínští policisté hned několik případů krádeží jízdních kol. Krade se po celém okrese. Jeden z případů se stal minulý týden ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde neznámý pachatel odcizil z garáže pánské trekové kolo Dominátor v hodnotě 10 tisíc korun.

Další zloděj řádil v Mošnově, kde vnikl do technické místnosti u rodinného domu, odkud odjel na černo-oranžovém horském kole Kellys Salamander. „Poškozený vyčíslil škodu na dvanáct tisíc korun," upřesnil újmu Zbyněk Tomšík, novojičínský policejní mluvčí.

Kradlo se také v Trojanovicích. Žena z Ostravy zaparkovala svůj bicykl do stojanu před tamní restauraci, zamkla ho a šla se občerstvit. Po návratu ji však čekalo nepříjemné překvapení. Její kolo Giant za třicet tisíc korun bylo pryč. Další dvě kola, která byla ve stojanu odstavena, tam však zůstala. Zloděj šel zřejmě najisto, přestřihl lankový zámek a s kolem odjel.

„Podle policejních statistik dochází k největšímu počtu krádeží kol na veřejných místech. Krade se v každou noční či denní dobu, i na místech dobře viditelných, s neustálým pohybem osob. Zmizení kola je zpravidla otázkou několika vteřin a riziko pro pachatele je bohužel nízké. Navíc bývají kola často jen volně opřena o nějaký objekt, bez využití jakéhokoliv prvku zabezpečení," přiznává Zbyněk Tomšík s tím, že za celý loňský rok prošetřovali novojičínští policisté celkem 121 případů krádeží jízdních kol, přičemž letos jich prozatím evidují 62.

Ze statistik dále vyplývá, že vloni se nejčastěji kradla kola v Novém Jičíně a okolí, a to ve 47 případech, 24 kol se ztratilo na Kopřivnicku a 17 na Frenštátsku. Letos prošetřují policisté prozatím 20 případů v Novém Jičíně, 17 na Kopřivnicku a 12 ve Studénce. Přitom za celý loňský rok bylo ve Studénce nahlášeno celkem 11 krádeží kol. Zřejmě tam řádí nějaký cyklofantom.

„Cyklista by měl myslet na to, že volně odstavené jízdní kolo je pro zloděje snadným cílem. Kola se ale někdy ztrácejí i ze zamčených sklepů, garáží nebo koláren. Chtěli bychom občany požádat, aby v případě, že by ve sklepech či chodbách svých domů zaznamenali podezřelé osoby či jakékoli zvuky připomínající páčení, ihned volali na linku 158," dodává mluvčí.