„Byla to šílená rána. Vůbec jsem netušila, co se děje. Otřásl se dům, cítila jsem síru," uvedla obyvatelka nedalekého domu, která na místo exploze vidí z okna svého bytu. „Za chvíli tam byli záchranáři, policisté, hasiči," dodala žena. Že někdo zemřel, se dozvěděla později. K výbuchu došlo v ulici Knüpferově poblíž frekventované ulice 28. října, po které jezdí tramvaje.

„Došlo k explozi munice, při které byla ještě zraněna jedna osoba. Byla předána do péče zdravotníků. Na místě zasahují také policejní pyrotechnici. Evakuovány jsou desítky obyvatel v perimetru zhruba 300 metrů,“ uvedla v průběhu dne Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Nájemníci se pak v podvečerních hodinách mohli vrátit domů.

Andrea Hoffmannová, Jiří Jureček.
Volby Ostrava: Piráty o víkendu čekají primárky, STAN vsadí na osobnosti

Mrtvý dělník působil ve firmě, která pro městský obvod zajišťovala rekonstrukci dvou domů. Součástí bylo zateplení a odvodnění. Dělaly se výkopy pro drenáže, a právě v té chvíli došlo k neštěstí.

„Devětačtyřicetiletý muž, který na místě pracoval, utrpěl při výbuchu mnohočetná poranění více částí těla. V okamžiku příjezdu posádek nejevil žádné známky života a zasahující lékařka již mohla pouze konstatovat jeho smrt,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že druhý muž (31 let) byl explozí odhozen. Záchranáři jej ošetřili se středně těžkým poraněním hlavy. Skončil na urgentním příjmu Městské nemocnice Ostrava.

Na místo dorazil i starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus. „Je mi velmi líto toho, co se stalo. Zahynul člověk. Od ráno jsme na místě a spolupracujeme se záchrannými složkami,“ uvedl starosta s tím, že prvořadým úkolem bylo postarat se o evakuované lidi.

Nenápadně zaparkované auto neušlo pozornosti hlídky městské policie.
FOTO: Řidič v Ostravě udělal pořádnou botu. Nechal vůz na nábřeží a takto dopadl

„Požádali jsme provozovatele místní hospůdky, aby otevřel. Mají k dispozici čaj, kávu, vodu. Koupili jsme bagety, na oběd něco teplého. A budeme čekat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekl před polednem Patrik Hujdus. Zástupci radnice společně s policisty řešili i kuriózní situaci v podobě kočky trpící cukrovkou. Zvíře, potřebující inzulin, zůstalo v evakuovaném domě.

Munice

Policisté každým rokem evidují několik případů, kdy je během výkopových prací nalezena munice z druhé světové války. Například vloni v září dělníci při budování plynové přípojky narazili v Ostravě-Porubě na stokilogramovou leteckou pumu.

Policisté tehdy nařídili evakuaci v kruhu o poloměru 600 metrů od místa nálezu. Okrajová část této plochy zasahovala až k nejfrekventovanější porubské ulici – Hlavní třídě. Evakuováno muselo být kolem tisíce osob.

Podobná situace nastala vloni v listopadu v Ostravě-Plesné. Muž na svém pozemku našel nevybuchlou stokilogramovou leteckou pumu z druhé světové války. Stalo se tak ve chvíli, kdy v zadní části zahrady prováděl výkopové práce. Do Plesné vyrazili policisté, evakuovány musely být desítky lidí v osmisetmetrovém perimetru. Místo si převzali pyrotechnici, kteří bombu deaktivovali a bezpečně převezli.