Paní Jitce je přes padesát let. Právě prochází kolem dřevěných stánků na Masarykově náměstí v Novém Jičíně a přemýšlí, co by komu koupila. A když už je v tom tak taky, co by koupila sama sobě, jsou přece Vánoce. Zastaví se tady a pak tam, prohlédne punčochy, koupí turecký med a poklábosí se známými u teplého punče. Za hodinku je už u nemocnice, kde má vyzvednout léky pro svou nemocnou matku. Šáhne do kabelky a strne v němém okamžiku – peněženka nikde. Vždyť ji jen na chvíli odložila u pultu s punčem…

Nepozornost a lehkomyslnost se hold nevyplácejí, obzvláště v období Vánoc, kdy na ni spoléhají různí kapsáři a zloději. Stačí málo, mobil v kapse, pootevřená kabelka nebo peněženka odložená na pultu a tato příživnická individua mají o své vlastní Vánoce postaráno. A že zloději jsou přece otrhanci, ke kterým se raději ani nepřibližovat? Velký omyl. Je tomu dávno, co šlo tyhle lidi poznat zdálky. Nyní jsou dobře oblečení a lze si jich všimnou třeba když do někoho „omylem“ vrazí, nebo se na někoho natlačí pod rouškou všeobecné třenice. Krádeže jsou totiž rychlé a předem pečlivě nacvičené.

Právě pro tyto případy, kdy postřehnete zloděje nebo se naopak stanete jeho obětí, jsou tady strážníci, kteří v tomto období častěji prochází některými lokalitami. „Máme mimořádná opatření před Vánocemi a přes Silvestrem, která se týkají častějšího výskytu strážníků v okolí pošty, parkovišť, peněžních ústavů a vůbec místům s větší koncentrací obyvatel. Budeme se pohybovat hlavně v centru města a pokud to bude možné, budou i posíleny hlídky,“ zmínil velitel Městské policie Příbor Libor Bolom. Také novojičínská městská policie společně s Policií ČR v prosinci zvýší svou pochůzkovou činnost v městské památkové rezervaci, kde se koná tradiční jarmark. „Hlídky zde budou v denních i nočních hodinách provádět kontroly ve zvýšené míře, ve dne zaměřené na kapesní krádeže, v noci na vykrádání a poškozování stánků. Při těchto kontrolách bude využíván i kamerový systém,“ podotkla v novojičínském zpravodaji Ilona Majorošová, mluvčí novojičínských strážníků.

Jak tedy zabránit kapsářům v jejich každoročním pré? Například tím, že můžete nosit peněženku a jiné cennosti ve spodní části kabelky, nejlépe uzaviratelné. Dále strážníci radí nosit doklady a hotovost odděleně, kabelku nosit u těla a tak, aby jste na ni viděli a nenechávat věci bez dohledu, ve vozidle nebo při nákupech.

Vždy lze využít linky 158 na Policii ČR nebo 156 na městskou policii, a to ať už z pozice okradeného nebo svědka.