Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Frenštátě přibylo násilí

Frenštát pod Radhoštěm - Řadě dotazů musel čelit na posledním zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm tamní vedoucí policejního oddělení Vladimír Pražák. Týkaly se mimo jiné i drog a městské policie.

30.4.2010
SDÍLEJ:

Drogy. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Vladimír Pražák pohovořil především o současné bezpečnostní situaci ve Frenštátě pod Radhoštěm a zhodnotil loňský rok. „Podílem na celkové kriminalitě je ve Frenštátě pod Radhoštěm dlouhodobě třetí nejzatíženější útvar po Novém Jičíně a Kopřivnici, podíl je třináct až čtrnáct procent,“ uvedl Pražák a zároveň konstatoval, že v roce 2009 se zvýšil počet trestných činů, ve srovnání s předešlým rokem, z 326 na 361. „Není to nijak markantní výkyv a dá se říci, že v posledních pěti letech kriminalita v tomto obvodu celkově stagnuje,“ sdělil Pražák.

Co však může být pro policisty zneklidňující, je nárůst násilných trestných činů. Loňských třiatřicet je o jedenáct více než rok předtím. „Právě nárůst násilné kriminality, která přinesla i více případů ublížení na zdraví, měl vliv na loňském celkovém výkyvu. Projevuje se vzrůstající agresivita. Měli jsme čtrnáct ublížení na zdraví,“ poznamenal Pražák.

Do statistik kriminality se dílem začala promítat také ekonomická krize. Podle Pražáka například přibylo případů neplacení výživného.

Policisté sice zaznamenali drobný pokles u majetkové kriminality, zejména u krádeží vloupáním, dlouhodobým problémem ale zůstávají běžné drobné krádeže. „Občané jsou nepozorní, nedávají pozor na své věci. A problém je také autokriminalita. Pokud nic nenecháte na očích, pachatel nemá důvod, aby si auta všímal,“ upozornil Pražák.

Se znepokojením policisté zaznamenávají také nárůst loupeží. Z šesti za loňský rok jich bylo pět v terénu a jejich pachatelé zůstávají neznámí. V případě přepadení zlatnictví policisté zadrželi pachatele ve velmi krátké době. Byl jím pro policisty známý recidivista. A právě podíl recidivistů na trestné činnosti za loňský rok výrazně stoupl. „Dříve to bývala zhruba polovina všech trestných činů, nyní jsou to až dvě třetiny,“ přiblížil Pražák.

Drogy ve městě nejsou?

Zastupitele ale zajímala také spolupráce Policie ČR s městskou policií. Na dotaz Aloise Jaroše Pražák odvětil, že se každé pondělí schází s velitelem městské policie a předávají si informace, co se událo během týdne a co mohou očekávat. Zastupitele Jiřího Novotného zase zajímalo, zda mělo zřízení městské policie vliv na snížení tabulkových stavů policistů ve městě. „Už jsem to tady říkal loni, že v průběhu loňského roku došlo k poklesu čtyř tabulkových míst ve Frenštátě. Ta místa nebyla dlouhodobě naplněna, proto se převedla pod Ostravu, když se pod ni přiřadily Klimkovice. Frenštát měl v té době nejnižší zatížení na policistu, teď má průměrné,“ vysvětlil Pražák a upřesnil, že i s ním a zástupcem má frenštátské obvodní oddělení 24 policistů.

Asi nejzajímavější dotazy vznesl zastupitel Přemysl Norský. Ptal se, jestli se policisté při vyšetřování setkali s pachatelem, který byl pod vlivem drog, a zda má Policie ČR zmapovaný terén Frenštátska, kde se drogy užívají nebo pěstují. „Policie v současné době nedisponuje informacemi, že by někde měla být výrobna či užívání drog. Četnost páchání trestných činů pod vlivem drog není velká. Drogy jsme zaznamenali například u případů krádeží a v souvislosti s dopravou,“ informoval Pražák. „Doufám, že některé věci jsou tajné a nemůžete je zveřejnit,“ reagoval Norský.

KOMENTÁŘ IVANA PAVELKA: Narkoman se závislostí nechválí

To, že něco není vidět, ještě neznamená, že to není. O čem je řeč? Třeba o drogách. Řeč na ně přišla na zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm, když vedoucí tamního policejního oddělení Vladimír Pražák hovořil o bezpečnostní situaci ve městě. Na drogy, jejich případné užívání a distribuci, se zeptal zastupitel Přemysl Norský. I když se mu dostalo odpovědi, že policie nemá informace ani poznatky o nějakém užívání či pěstování drog, jeho dotaz určitě nebyl špatný a zastupitel patrně moc dobře věděl, proč se ptá právě na toto. Koneckonců jeho ironická poznámka na závěr byla více než výmluvná. Těžko ale chytat vedoucího frenštátského policejního oddělení za slovo. Po Frenštátě neběhají nazí narkomani s podřezanými žílami, jak tomu bylo před pár lety v Příboře, kde díky tomu odhalili pervitinovou varnu. Stejně tak se tam okatě nepohybuje komunita závislá na „perníku“, jak tomu bylo třeba v Kopřivnici. Koneckonců tehdejší provázanost mezi Kopřivnickými a Příborskými byla zřejmá. Jen naivka by si myslel, že se ve Frenštátě drogy neužívají. Bude to podobné jako v jiných, i menších, městech. Akorát ti frenštátští uživatelé jsou opatrnější, než byli třeba ti příborští. Takže policistům nezbude nic jiného než trpělivě čekat. Třeba na někoho přijde potřeba uvolnit ten přetlak pomocí žiletky…

Autor: Ivan Pavelek

30.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení