Vozidlo Kia Sorento tenkrát přivezl k přehradě osmatřicetiletý Richard Kahánek. Několik hodin předtím v Šenově u Ostravy na Václavovické ulici vjel do protisměru. Tam nejprve srazil jednačtyřicetiletou cyklistku, poté narazil do pětadvacetiletého chodce. Žena, matka dvou nezletilých dětí, na místě zemřela, mladík utrpěl vážné poranění jater.

Nehoda se stala za tmy v šest hodin ráno. „Necítil jsem se unavený, ale jsem přesvědčený o tom, že jsem musel usnout,“ řekl Kahánek. To, že mohl někoho srazit, si prý uvědomil až později. „Vůbec jsem si to nechtěl připustit. Mám pocit, že auto se vůbec nezastavilo. Pokračoval jsem v jízdě, postupem času jsem probíral různé varianty,“ uvedl při včerejším jednání Kahánek obžalovaný z ublížení na zdraví s následkem smrti a neposkytnutí pomoci. Sám sobě se prý snažil namluvit, že narazil do popelnice či jiného předmětu. Podle znalců byl muž v době střetu při smyslech a zcela příčetný.

Po nějaké době ježdění nazdařbůh Kahánek dojel k až k Větřkovické přehradě u Kopřivnice. Údajně tam byl v životě poprvé. U soudu tvrdil, že na místě chtěl spáchat sebevraždu. „Jednal jsem zkratkovitě, neviděl jsem jiné východisko než skončit se životem,“ prohlásil. Co přesně se na místě událo, ví jen Kahánek. Policisté našli auto, které stálo předními koly ve vodě, s vytrženými dráty od spínací skříňky. Auto se dostalo přes hráz, ale zastavilo se v bahně. Kahánek u soudu tvrdil, že se chtěl dostat hlouběji do vody, a proto spojil dráty spínací skříně. „Byl to krátký pokus, to je něco, co bych asi neuměl,“ řekl při hlavním líčení Kahánek.

Muž, nakonec zavolal svému známému, aby pro něj k přehradě dojel. „Až od něj se prý dozvěděl, že v Šenově zemřela sražená cyklistka. Jestli se Kahánek chtěl skutečně zabít, nebo se utopením vozu jen pokoušel zamést stopy, soud nezjistil. „Pro tu či onu variantu není jednoznačný důkaz,“ uvedl soudce. Poznamenal, že druhá verze je pravděpodobnější.

Frýdecko-místecký soud uložil Kahánkovi trest ve výši tří a půl roku. „Nezastavil, nezajímal se o zdravotní stav těch osob a nezajistil jim ani lékařskou pomoc,“ řekl mimo jiné státní zástupce. Podle něj Kahánek nemá ani příslušné řidičské oprávnění. Ten však uspěl s obhajobou, že už patnáct let vlastní řidičák vydaný ve Francii, kde má trvalé bydliště a kde většinu roku žije. „Myslím si, že je platný po celém světě,“ uvedl Kahánek.

Soud mu uložil i šestiletý zákaz řízení. Pozůstalé u hlavního líčení zastupoval pracovník probační a mediační služby, který žádal, aby Kahánek rodině uhradil celkem šest milionů korun jako přiměřené zadostiučinění. Soudce však uvedl, že v trestním řízení nelze o nemajetkové újmě rozhodnout, a doporučil věc řešit občanskoprávní cestou. „Tím jejich nárok nijak nezpochybňuji,“ řekl. Rozsudek zatím není pravomocný.

MAREK CHOLEVA
IVAN PAVELEK