Nejžádanějším artiklem chmatáků jsou již delší dobu satelitní navigace GPS. Ovšem nepohrdnou samozřejmě ani kabelkami, peněženkami, mobilními telefony či notebooky a na krádež jim stačí jen pár vteřin. A kde se nejčastěji krade? „Například na parkovištích u obchodních domů, hřbitovů, nebo také před domy,“ přiznal novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Jen začátkem posledního srpnového týdne vyšetřovali policisté v okrese čtyři případy vloupání do vozidel. Všechny události mají jeden společný rys. Řidiči přišli vždy o satelitní navigaci.

V noci na pondělí 24. srpna vykradla neznámá osoba Volvo ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Martinské čtvrti. „Pachatel si po násilném vniknutí z vozidla odnesl navigaci Tom Tom, MP3 přehrávač Sony a sluneční brýle,“ vyjmenoval zanechané, a později uloupené, věci z vozidla Zbyněk Tomšík. Majiteli tak odcizením vznikla škoda dvaadvacet tisíc korun, za dalších deset tisíc korun poškodil zloděj samotný automobil. „Další vozidlo, které v průběhu pondělního dne neuniklo pozornosti neznámého pachatele, zaznamenali policisté ve Fulneku. Na ulici Pekařská se stal terčem pachatele zaparkovaný automobil Škoda Fabia,“ uvedl dále tiskový mluvčí. Zloděj ukradl připevněnou navigaci hned poté, co rozbil přední okno dveří u spolujezdce.

Bez dozoru se nevyplatí nechat cennosti také na čerpacích stanicích. V pondělí dopoledne se o tom přesvědčil řidič nákladního Iveca, který stál na benzince v Libhošti. Od vozu se vzdálil na patnáct minut, mezitím mu však neznámý výtečník pobral z vozu nejen navigaci GPS, ale také mobilní telefon. Dodávku Fiat Ducato si na začátku týdne vyhlédl pro změnu zloděj v Příboře na ulici Frenštátské. Vypáčil zámky fiatu, ve kterém našel igelitovou tašku. Do té si majitel schoval své osobní doklady a navigaci. „Celková škoda byla vyčíslena na téměř patnáct tisíc korun,“ poznamenal mluvčí strážců zákona.

Policisté na řidiče opět apelují, aby ve vozidlech nenechávali žádné cenné věci, a snížili tak riziko vykradení svého plechového miláčka.

Přečtěte si také:

Vykrádači vozidel jsou stále reálnou hrozbou

Arboretum ve Štramberku trápí zloději i vykradači vozidel

Zloděje nechali jeho kumpáni na pospas policistů