Osmnáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Takový rozsudek si ve středu vyslechl šestačtyřicetiletý Ladislav Dresler z Mankovic na Novojičínsku, který vloni v květnu zavraždil svou manželku (45 let).

V koupelně ji dvakrát bodl nožem. Po činu utekl do kůlny, kde založil požár. Pak se pokusil oběsit. V poslední chvíli jej zachránila dcera – odřízla oprátku, na níž visel.

Motivem činu byly dlouhodobé partnerské neshody a také žárlivost. Dresler nedlouho předtím zjistil, že jeho žena má poměr s jiným mužem. Proto se ji rozhodl zabít. Předtím vše detailně naplánoval. Verdikt, který vynesl Krajský soud v Ostravě, není zatím pravomocný.

„Z lidského hlediska jde o velmi smutný příběh a rodinnou tragédii, z právního hlediska jde o vraždu,“ řekla předsedkyně senátu Šárka Skalská s tím, že mezi partnery panovaly dlouhodobé finanční i osobní problémy, zaviněné mimo jiné Dreslerovým nezodpovědným přístupem k potřebám rodiny.

Tragédie

K rodinné tragédii došlo posledního květnového dne loňského roku v rodinném domě v Mankovicích. Dresler manželku napadl v ranních hodinách, když se v koupelně připravovala na cestu do zaměstnání. Zaútočil na ni zezadu. Zasadil jí dvě rány masivním kuchyňským nožem dlouhým třicet centimetrů.

„Nejdelší kanál dosahoval délky osmnácti centimetrů. Způsobil jí průbod téměř celého hrudníku. Přitom zasáhl slezinu, plíce a srdce. Právě na poranění srdce žena zemřela během několika málo minut,“ uvedl státní zástupce Vít Legerský.

Likvidace

Podle soudu se jednalo o bezcitný likvidační útok. „Útok byl razantní, likvidační. Žena neměla sebemenší šanci se ubránit,“ prohlásila soudkyně, podle které se Dresler na čin několik hodin připravoval. K vraždě se rozhodl předchozího dne, když se potvrdilo jeho podezření ohledně manželčina vztahu s jiným mužem. Zajistil, aby se do objektu nikdo nedostal. Celou noc chodil po domě a nahlížel do ložnice své ženy, na chodbě dokonce zapálil svíčky. Ráno v koupelně ji napadl.

Dresler vzápětí s kanystrem benzinu utekl do hospodářské části. Zapálil kůlnu a pak se chtěl oběsit na oprátce, kterou měl v těchto místech již delší dobu nachystanou.

Hrůzný nález

Bezvládnou ženu našla v koupelně její dcera, která ve svém pokojíku zaslechla křik. „Slyšela jsem její hlasitý výkřik. Běžela jsem dolů. Cestou jsem viděla otce, jak utíká chodbou. V koupelně jsem našla mamku, ležela tam a kolem ní krev. Zkoušela jsem jí tep, ale nejevila žádné známky života,“ popsala hrůznou situaci dívka. Později v kůlně s dalšími lidmi, které přivolala na pomoc, našla otce a oprátku, na níž visel, odřízla. Muž sebevražedný pokus přežil.

Výpadky paměti?

Dresler během soudního procesu prohlásil, že si na samotný útok nevzpomíná. „Z toho dne se mi vybavují jen útržky,“ řekl obžalovaný s tím, že teprve když se probral v nemocnici, mu doktor řekl, co se stalo.

Během vyšetřování ani při soudním procesu Dresler neprojevil žádnou lítost. Až v rámci závěrečného slova prohlásil: „Lituji toho, co jsem udělal. Je mi to moc líto.“

Trest

Dreslerovi hrozilo dvanáct až dvacet let vězení. Přestože dosud nebyl trestán, soud mu vyměřil osmnáct let. Podle soudu nebyl k uložení mírnějšího trestu žádný důvod. „Dosavadní bezúhonnost je jedinou polehčující okolností, proti tomu ale stojí řada přitěžujících okolností,“ řekla soudkyně.

Osmnáctileté vězení překvapilo i státního zástupce. „Je to poměrně vysoký trest. Ale na druhé straně – ten útok byl zcela jasně likvidační. Zezadu ji chladnokrevně usmrtil. Manželce nedal jakoukoliv šanci na obranu,“ řekl žalobce.

Obžalovaný i státní zástupci si ponechali lhůtu k případnému odvolání. Pokud tuto možnost některý z nich využije, připadne poslední slovo Vrchnímu soudu v Olomouci.