Informaci Deníku potvrdil mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Josef Urban.

„Můžeme potvrdit, že v úterý mezi 04.00 a 05.00 došlo v zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách k útěku pěti osob státní příslušnosti Maroka. Jednu osobu se podařilo hlídkou policie zadržet bezprostředně při pokusu o útěk. Policie České republiky neprodleně zahájila pátrání po zbylých čtyřech osobách na útěku, včetně vyhlášení do celostátního pátrání,“ uvedl Urban s tím, že policie se zabývá i okolnostmi samotného útěku. „Zahájila šetření směřující k zjištění všech okolností útěku i jeho provedení. Po dokončení šetření budou provedena příslušná opatření k eliminaci možnosti dalších útěků,“ řekl Urban. Jak dodal, k podobným událostem dochází zcela výjimečně. Celková kapacita zařízení ve Vyšních Lhotách je 450 osob. V současné době je zde umístěno 65 lidí, přičemž více než polovinu tvoří státní příslušníci Turecka a Maroka.

„Zařízení pro zajištění cizinců slouží primárně k zajištění osob, kterým bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Klientelu tvoří osoby, které se pobytem na našem území dostaly do rozporu se zákony České republiky,“ sdělil Urban.

Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách.
Fyzické napadení v zařízení pro cizince na Frýdecko-Místecku. Vyjela i policie

Každý případ je posuzován individuálně. Doba zajištění je různá. Obecně nesmí překročit 180 dnů a počítá se od okamžiku omezení osobní svobody.

„V takzvaném souhrnu je možnost zajistit cizince až na 545 dnů, ale to je opravdu krajní a výjimečné. U cizince mladšího 18 let nebo rodiny s nezletilými dětmi nesmí doba zajištění překročit 90 dnů. Nutno také zmínit, že policie musí po celou dobu zajištění cizince prověřovat, zda důvody zajištění trvají. Jakmile takové důvody pominou, musí být zajištění bez zbytečného odkladu ukončeno,“ uzavřel Urban.