Zatímco v případech s metylalkoholem se policisté „předhánějí" v tom, kdo ke případům sdělí víc informací, ohledně nelegální stáčírny, objevené v závěru týdne v Kopřivnici, je zatím ticho po pěšině.

Ale i když strážci zákona kvůli nenarušení probíhajícího vyšetřování mlčí, druhé největší novojičínské město rozruchem kolem nelegální výroby alkoholu žije.

Zápach sousedé necítili

Rozestavěný dům nedaleko kopřivnického hřbitova budí zájem zvědavců. „Nikdy jsem si toho domu nevšimla, ale co teď všichni mluví, že se tady vyráběl načerno alkohol, přišla jsem si ho prohlédnout. Velké to je, ale přijde mi divné, že se toho tady mělo tolik vyrobit a nikdo nic necítil. Nezdá se vám?" komentovala objekt starší paní.

Zmínka o zápachu byla na místě. Policisté měli údajně v objektu objevit a následně zabavit několik tisíc litrů nelegálně vyrobeného alkoholu. Sousedé se však shodují, že černou palírnu „po čuchu" odhalit nedokázali. „Že bychom si někdy něčeho divného všimli, něco cítili, to se říct nedá. S majitelem domu jsme do styku skoro nepřišli, jen co si tak vzpomínám, zhruba před čtyřmi lety kvůli kanalizaci, jinak ne," sdělil jeden ze sousedů kopřivnické stáčírny.

Vzápětí připustil, že jej informace o „interiéru" domu zaskočila. „Jestli jsem byl překvapený? No to byl, to si pište. Vás by to nepřekvapilo?" odpověděl se smíchem oslovený muž a pokračoval: „Jako to, že by ve sklepě měl třeba malinkou palírnu, to bych bral, to má dneska hodně lidí. Ale takový sklad? To nás tedy dostal."

Nelegální stáčírna se měla nacházet ve sklepních prostorách rodinného domu. Ten byl nejen nezvykle dobře zabezpečený, ale sklep měl být i nezvykle velký. „Přesně vám to neřeknu, ale ten sklep mohl mít něco kolem dvou set metrů čtverečních, což rodinné domy nemají. Navíc byla stavba zabezpečená čidly a napojená na počítač, toho si mohl každý všimnout, " popsal vnitřek domu jeden ze svědků.

Kopřivnickou stáčírnu měli policisté pod dohledem už nějaký čas. „Bylo je tady vidět asi tři dny po sobě. Vždycky ve dvou seděli v černém nebo bílém autě a tvářili se nenápadně," všimli si policistů někteří ze sousedů. Kolik alkoholu strážci zákona při otevření objektu objevili, zatím není jisté. Policie v případu zarputile mlčí. „Stále pokračuje vyšetřování, proto zatím nelze zveřejněním předmětných informací mařit realizované úkony. Dosud nelze specifikovat ani charakter zajištěných věcí důležitých pro trestní řízení," sdělila k případu Gabriela Holčáková z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. (jah)

Policie utahuje smyčky. Našla další nelegální stáčírny

Další stáčírny nelegálního alkoholu objevila v těchto dnech policie v Opavě a v Těrlicku.

V Opavě zátah na alkohol provedli zlínští policisté ve čtvrtek. V budově bývalých čokoládoven Fidor nalezli tisíce litrů neznámé tekutiny pravděpodobně metanolu. Na místo je dovedla jedna z „horkých stop".

„Materiál byl odeslán na expertizu, čekáme na výsledky," řekla včera krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie nadále pátrá po překupnících jedovatého alkoholu a rozkrývá jejich distribuční sítě. Další informace však podle Macalíkové zatím nehodlá zveřejňovat.

Nelegální stáčírnu alkoholu odhalili ve čtvrtek i celníci na Těrlicku. „V rodinném domku našli téměř 2600 litrů alkoholu a etanolu. Orientační zkouška na přítomnost metylalkoholu ale byla negativní," řekla včera mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická. Únik na spotřební dani byl vyčíslen téměř na 560 tisíc korun. (red, čtk)