„Na invalidním vozíku navštívil provozovnu, kde předložil smyšlený průkaz Státní obchodní inspekce číslo 36587 na jméno Bc. Lubomír Hlouše. Prováděl kontroly, při kterých nalézal pochybení personálu a ukládal blokovou pokutu většinou v hodnotě 2500 korun,“uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že nejvyšší sankce činila pět tisíc korun.

Nejčastěji nacházel chyby v neúplných zdravotních průkazech, kde často chyběl záznam o hygienickém průkazu. „Třikrát si vystačil s prošlou záruční dobou na krabičce žvýkaček. Celkem tak ,vymámil´ sedmnáct a půl tisíce korun,“ dodala Holčáková. Muž vystupoval velmi suverénně a věrohodně. Problematiku živnostenských provozoven měl detailně nastudovánu a nejrůznější paragrafy pohotově sypal z rukávu. Zaměstnanci ani vedoucí těchto zařízení netušili, že mají co do činění s podvodníkem.

„Podvedený personál uváděl, že byl překvapen znalostmi zákonů, proto muži důvěřoval a nijak ho nepodezíral,“ potvrdila Holčáková.
Od samého začátku však muselo být podvodníkovi jasné, že jeho odhalení je pouze otázka času. I proto zřejmě nepoužíval název oficiální instituce – České obchodní inspekce (ČOI), kterou úmyslně zaměnil za Státní obchodní inspekci. Dobře totiž věděl, že se touto drobnou úpravou vyhne obvinění z trestného činu poškozování cizí věci nebo padělání veřejné listiny, na který by si „zadělal“ falšováním průkazu ČOI. Výrobou dokladu Státní obchodní inspekce vlastně nikomu újmu nezpůsobil.

Falešný kontrolor úřadoval po celém území Ostravy. Podle svých slov jezdil také do Opavy, Přerova, Havířova a Karviné. Jak sám uvedl, navštívil na sedm desítek provozoven. Policisté mu však zatím prokázali pouze osm případů. Ochránci zákona předpokládají, že se jim postupně přihlásí i další oběti z celé Moravy. „Volat mohou například na bezplatnou linku 158,“ řekla Holčáková.

Kriminalisté nevylučují, že celková škoda, která je dosud vyčíslena na necelých osmnáct tisíc korun, bude mnohanásobně vyšší.
Muž je zatím obviněn z trestného činu podvodu. Hrozí mu až tři roky vězení. „Rejstřík obviněného je víc než přepestrý. V minulosti byl šestnáctkrát odsouzen za majetkovou trestnou činnost, jednou za maření úředního rozhodnutí a jednou za útok na veřejného činitele,“ uzavřela Holčáková.