Deset dnů zbytečné práce pro deset zkušených ostravských kriminalistů. I tak by se dal shrnout příběh čtyřicetileté ženy z Ostravy, kterou měl 4. ledna letošního roku na náměstí Generála Svobody v Ostravě-Zábřehu přepadnout neznámý ozbrojený násilník. Údajně se na ni vrhl zezadu ve chvíli, kdy ve večerních hodinách venčila psa. Ke krku jí měl přiložit nůž a domáhat se vydání peněz, cenností a šperků. Žena se podle svých slov dokázala ubránit. Využila speciálního judistického výcviku, který kvůli vlastní bezpečnosti absolvovala v rámci své profese. Policistům dramaticky líčila, jak útočníka udeřila do břicha, vymanila se z jeho sevření a poté jej zpacifikovala přesně mířeným kopem mezi nohy. Muž se prý z posledních sil odbelhal ke svému autu, do něhož nasedl a odjel.

Po náročném vyšetřování policie tuto středu oznámila, že případ objasnila. Pátrání však neskončilo zatčením lupiče, ale usvědčením údajné oběti ze lži. „Žena svým fiktivním oznámením chtěla přinutit policisty k přítomnosti v ulici, kde bydlí. Měla mít obavy z nebezpečné situace v místě jejího bydliště, kde podle ní dochází k páchání rozličné trestné činnosti,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že její obavy však nejsou ničím podložené. „Lze konstatovat, že bezpečnostní situace v daném teritoriu je srovnatelná s ostatními sousedními ostravskými částmi,“ vysvětlila Holčáková. Judistka se bude zodpovídat z přestupku křivého vysvětlení. Hrozí jí pokuta až do výše padesát tisíc korun.
„Každému případu loupeže je v Ostravě věnována zvýšená pozornost, neboť jde o jeden z nejzávažnějších trestných činů, hned po vraždě. Pachatel k získání majetku totiž neváhá použít násilí, mnohdy oběti ublíží, dokonce útočí se zbraní,“ uvedla Holčáková, podle které fiktivní loupež znamená pro policii zbytečnou práci.

„Policisté prověřující vymyšlený trestný čin se logicky nemohou v té době věnovat skutečným trestným činům,“ vysvětlila Holčáková.
Ze statistik vyplývá, že přibližně každá desátá nahlášená loupež je vymyšlená. Těmi, kdo vodí policisty za nos, jsou zejména muži. Do automatů naházejí mnohatisícové částky a v obavě z reakce svých manželek raději nahlásí přepadení. Tuto fintu občas používají i zaměstnanci, kteří svého chlebodárce připraví o tržbu. Policisté například řešili několik údajných zločinů, při kterých násilníci řádili v hernách, barech a restaurací. Později se ukázalo, že personál chtěl tímto způsobem zakrýt zpronevěru.