Jde o násilnosti kvalifikované jako těžké ublížení na zdraví, kde za normálních okolností hrozí u okresního soudu sazba od tří do deseti let vězení.

Pokud byl však dotyčný za stejný čin kdykoliv v minulosti odsouzen, dostává se do podstatně přísnější sazby, a to od pěti do dvanácti let. Za této situace se musí proces konat u krajského soudu.

Napadení

Jeden z takových případů začal ve středu rozplétat Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl Michal Kühnel (24 let) z Novojičínska. Zodpovídá se z toho, že v červenci loňského roku v obci Velké Albrechtice napadl svého kamaráda z dětství, u kterého pobývala jeho expřítelkyně.

Dostihla ho minulost v podobě dvacet let starého odsouzeníO dopadech ustanovení trestního zákoníku, které se týká takzvané opětovnosti, by mohl vyprávět osmatřicetiletý muž z Karvinska. Nedávno ho Krajský soud v Ostravě poslal na tři roky za mříže. Dotyčný v restauraci v Petřvaldě udeřil plnou pivní sklenicí svého protivníka. Způsobil mu jen drobná řezná poranění. Vzhledem k možným následkům však bylo jeho jednání kvalifikováno jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Muž doplatil na to, že byl za podobný čin před zhruba dvaceti lety odsouzen. Tehdy mu senát jako mladistvému za pokus o těžké ublížení na zdraví vyměřil podmíněný trest. Přestože zmíněné odsouzení bylo dávno zahlazeno, minulost ho nyní dostihla. Vztahovala se na něj totiž opětovnost, což znamenalo sazbu od pěti do dvanácti let. Trest ve zmíněném rozmezí se ale soudu jevil jako nepřiměřeně přísný. „Mimořádně jsme proto snížili trest pod spodní hranici, a to v trvání tří let," vysvětlila předsedkyně senátu krajského soudu. 

Kühnel muže srazil k zemi, kdo do něj podle obžaloby kopal. Státní zástupce tvrdí, že útok proběhl v několika fázích. Výsledkem byla tříštivá zlomenina loketní kosti a poranění hlavy. Kühnel měl také napadnout i někdejší přítelkyni.

Právě kvůli ní osudného dne vstoupil na pozemek svého soka, kde se konala oslava. Kühnel posilněný alkoholem věděl, že je tam i jeho někdejší dívka, s níž se před několika měsíci rozešel.

„Trestného činu se měl dopustit tím, že vstoupil na pozemek svého známého, kde se s ním dostal do konfliktu. Během slovní a následně i fyzické potyčky ho napadl a způsobil mu mimo jiné tříštivou zlomeninu pravého lokte. Jedná se o zranění, které přesáhlo šest týdnů, jde tedy o těžkou újmu na zdraví," uvedl státní zástupce David Bartoš. Podle něj je nutné přihlédnout k tomu, že Kühnel byl před pěti lety odsouzen k podmíněnému trestu za jinou násilnost kvalifikovanou jako těžké ublížení na zdraví. Proto mu nyní hrozí až dvanáct let žaláře.

Chtěl mít jistotu

Kühnel se k napadení přiznal, prohlásil však, že nikomu nehodlal ublížit. „Chtěl jsem jen mluvit s přítelkyní, aby mi do očí řekla, že ode mě odchází a bude s ním. Abychom to tak nějak definitivně ukončili," vysvětlil Kühnel, který prohlásil, že si muž nejzávažnější zranění – tříštivou zlomeninu – v podstatě způsobil sám.

„Ta zlomenina ruky nebyla zapříčiněna mojí vinou," řekl Kühnel. Známý na něj nejprve křičel, aby odešel pryč, poté se k němu rozběhl. Při prvním kontaktu ale údajně ztratil rovnováhu a spadl loktem na zem. Tak prý došlo ke zlomení kosti.

Kühnel připustil, že pak do něj na zemi kopal. „Povolily mi nervy. Stalo se to všechno strašně rychle," vypověděl obžalovaný, který zdůraznil, že neměl žádné masivní boty. Současně odmítl, že protivníkovi zasadil rány pěstí, jak tvrdí žalobce. „Dal jsem mu jen facky. Vím, jakou mám sílu, že bych mu mohl ublížit," argumentoval.

Lítost

Na závěr své výpovědi prohlásil, že lituje toho, co udělal. „Lituji toho. Byl jsem v životní krizi. Chci začít nový život, mám novou přítelkyni," uvedl Kühnel, který zraněnému muži zaslal jako odškodné deset tisíc korun.

Ve čtvrtek by u soudu měli vypovídat svědci a znalci. Zda padne rozsudek, není jasné.

K tématu

§145 Těžké ublížení na zdraví (1) Kdo jinému úmyslně způsobí těžkou újmu na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až deset let.
(2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1