Společnost, působící v kopřivnických Vlčovicích, zabývající se výrobou dílů pro automobilový průmysl, zaznamenala v několika posledních letech krádeže železných přepravek, takzvaných gitter boxů a europalet, v celkové hodnotě čtyř milionů korun.

Manegement spolupracuje s policií

Management společnosti se rozhodl v této záležitosti spolupracovat s Policií ČR a přistoupil k instalaci podnikového a policejního kamerového systému. Díky němu se podařilo zdokumentovat celkem sedm skutků, spáchaných od 18. června do 9. srpna tohoto roku, při kterých bylo z firmy odcizeno 14 europalet a 77 gitter boxů v hodnotě 125 150 korun. „Tuto trestnou činnost páchala organizovaná skupina, složená z dvojice ze speditérské firmy a dvou zaměstnanců zahraniční firmy, pracujících s vysokozdvižnými vozíky,“ přiblížil vyšetřovatel Kamil Paseka s tím, že v současnosti probíhá vyšetřování trestné činnosti, spáchané v době od listopadu roku minulého do 18. června 2009, kdy bylo odcizeno několik gitter boxů a europalet v hodnotě asi jednoho milionu korun.

Krádeže odhalil kamerový systém

Kamenem úrazu pro pachatele byl právě zmíněný kamerový systém, jenž zaznamenal tváře účastníků krádeže. „V rámci této akce, na které se podíleli všichni pracovníci úseku hospodářské kriminality, byli zadrženi všichni pachatelé v době, kdy nakládali gitter boxy do kamionů. Jeden z nich byl zadržený přímo ve vysokozdvižném vozíku, když nakládal odcizený gitter box do kamionu,“ informoval Paseka. Pachatelé vsadili na jednoduchý, ale spolehlivý systém. Kamion, který přivezl součástky do firmy, vyložili, a při nakládce prázdných boxů přidali několik až desítek dalších, které pak jejich kumpáni prodali ve sběrně na pohraničí. Zisk si poté rozdělili na poměrné díly.

Pachatelé na nápad, přilepšit si prodejem železných přepravek zřejmě nepřišli sami. „Všichni vypovídali shodně, že když nastupovali, dozvěděli se o krádeži gitter boxů ve společnosti. Je tedy možné, že trestné činy měly své předchůdce,“ doplnil vyšetřovatele Paseku Hynek Škařupa, vedoucí kriminální policie a oddělení hospodářské kriminality.

Zadrženo bylo pět mužů ve věku od dvaceti do třiceti let, přičemž jeden z nich měl za sebou kriminální minulost. Jeden ze zadržených se však do krádeží nezapojil, vystupoval jako svědek a poté byl propuštěn na svobodu. Tři pachatelé, stíháni na svobodě, se k trestnému činu doznali, čtvrtý však svou vinu popřel.