Zatím nepravomocně uložil Makayovi peněžitý trest, přestože mu hrozily až tři roky vězení. Měl by zaplatit pokutu 45 tisíc korun.

Bruntálský zastupitel Daniel Makay byl zrovna na služební cestě v africké Tanzánii, když se od kamaráda dozvěděl o vpádu vojsk Ruské federace na území Ukrajiny.

FOTO: Podpora, kterou D. Makay vyjádřil prezidentovi Ruska na sociálních sítích

Fotogalerie: D. Makay vyjádřil podporu Putinovi

Makay měl po ruce mobil, takže hned napsal k této události na svůj facebookový profil několik komentářů. „Putin je prostě borec, věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ napsal Makay z afrického Dar es Salaamu 25. února a vzápětí dodal: „Jako bývalý voják z povolání věřím, že mu ta výborná strategie vyjde a osvobodí Ukrajinu od té fašistické vládnoucí chunty. Ze strategického hlediska bych použil vodíkové bomby menší tonáže pro vyčištění strategického území a likvidaci útočné vojenské techniky.“

Makay na lavici obžalovaných potvrdil, že je autorem uvedených výroků. Z jeho výpovědi bylo zřejmé, že ani s odstupem času ničeho nelituje. „Zareagoval jsem tak, jak jsem zareagoval. Co jsem tam napsal, je pravda. Bylo to ale namířeno jen proti fašismu na Ukrajině, ne proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam pomoc. Nepřál bych Ukrajincům nic špatného,“ uvedl Makay před soudem.

Obžalovaný: Máme svobodu slova

Obžalovaný svůj postup hájil svobodou slova a právem veřejně prezentovat své názory. Žalobce Tomáš Rajtr v soudní síni uvedl, že vojska Ruské federace napadla Ukrajinu 24. února 2022 bez jakéhokoliv důvodu, který by opravňoval použití síly, takže Putin jednal v rozporu s mezinárodním právem. Použití ozbrojené síly proti územní celistvosti Ukrajiny tedy evidentně bylo trestným činem. Schvalování trestného činu je v České republice trestné, stejně jako ospravedlňování genocidy. Obhájce argumentoval, že události na Ukrajině v době, kdy Makay chválil Putina, neodpovídaly definici genocidy. Navíc zdůraznil, že Makay sám sebe považuje za antifašistu.

Informace si neověřoval, mediím nevěří

Soudkyně Jana Janečková zkoumala z jakých zdrojů Makay čerpal informace, a zda si ověřoval fakta, než napsal své komentáře. „Informace jsem měl od kamaráda. Facebook je svobodné médium, neměl jsem potřebu něco ověřovat. Je normální se tam takto vyjadřovat,“ vypověděl Makay s tím, že si ani později neověřoval ve zpravodajství, co se vlastně na Ukrajině děje. Zprávy nesleduje, protože má averzi vůči mainstreamovým médiím. Odmítl odpověď na otázku soudkyně, zda by stejný statut napsal také dnes, po půl roce války.

Soudkyně vzala v potaz dosavadní trestní bezúhonnost Makaye a zkoumala, nakolik je jako zastupitel veřejně známá osobnost. Také se v soudní síni dlouho diskutovalo o tom, nakolik je facebook při prezentaci názorů veřejná nebo soukromá platforma. Před soudem vypovídal jako svědek také starosta Bruntálu Petr Rys. Vysvětlil, proč se vedení města od Makayových výroků oficiálně distancovalo. Vzbudily značné pohoršení a řada občanů se obrátila na vedení města Bruntálu. "Vyzývali nás, abychom se od výroků distancovali. Někteří požadovali, abychom jej vyloučili ze zastupitelstva. To ale není možné," uvedl Rys s tím, že také jeho osobně příspěvky oslavující Putiny popudily.

Po vynesení rozsudku žalobce Tomáš Rajtr odcházel spokojený, protože peněžitý trest požadoval ve svém závěrečném návrhu. „Pro nás to je stoprocentní úspěch. Soud rozhodl v souladu s podanou obžalobou,“ řekl Rajtr a vzdal se práva na odvolání. Daniel Makay s rozsudkem nesouhlasí. Odvolal se na místě v soudní síni.