Darwinovy ceny se vyhlašují na internetu a fyzicky je nikdo nepředává. Nemá ani komu. Jedná se totiž o ironii. A tak se na internetu každoročně objevují případy těch nejkurióznějších případů, kdy člověk sám sebe připravil o život. Možná se na seznam za letošní rok mohl dostat i případ ze Suchdolu nad Odrou.

Krátce předtím, než městys Suchdol nad Odrou převzal od dodavatelské firmy přeložku silnice, jejíž součástí byla mimo jiné i zárubní zeď z gabionů, stavebníci zjistili, že kovovou síť, která držela pohromadě velké kameny, někdo nařezal. „To musel být sebevrah. Protože se to na něj mohlo vysypat,“ poznamenal starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler a dodal, že stavbaři na to naštěstí přišli včas a vše před předáním opravili.

Ehler si myslí, že se jednalo o dílo takzvaných „sběračů kovů“. „To už se moc kradlo v době, kdy se přeložka stavěla. Mizelo tam železo ve velkém a další věci,“ zmínil se starosta Ehler, jenž i v posledním vydání Suchdolského zpravodaje uvádí, že na stavbách dálnice i přeložky se mimořádně kradlo a po celou dobu stavby si stavební firmy stěžovaly na zloděje kovů i nářadí a stavebního materiálu.

V tom, že se jedná o zloděje kovových věcí, které později končí ve šrotu, starostu utvrdila i skutečnost, že v době, kdy přeložku přebírali, přijeli na místo pracovníci ze správy silnic a začali přivařovat k rámům výpustí mříže. Ty, které tam dali předtím, totiž někdo ukradl. „Dobrá polovina mříží zmizela během týdne, od chvíle, co je osadili. Tam, kde dosvítí lampy, tam si asi netroufli, ale kde byla tma, tam to pokradli,“ popsal situaci Ehler. Podle něj si zloději vůbec neuvědomují, že šachty jsou hluboké více než metr a otvor mají tak široký, že jím může propadnout dospělý člověk, natož dítě.

To, že jsou mříže přivařené k rámu, je sice dobrá ochrana proti zlodějům, ale zároveň to s sebou nese komplikace. Například vpusti do odvodňovací kanalizace ze silnice mají pod mřížemi koše, které zachycují padající listí. Ty se, zejména na podzim, musí čistit. „Když se to bude čistit, bude muset přijet někdo, kdo ta svařená místa odstraní a pak to znovu přivaří,“ naznačil Ehler.

Případy, kdy zloději kradou kanálové poklopy a mříže, se na Novojičínsku vyskytují stále. Například u bývalého hotelového komplexu Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm někdo ukradl poklopy ze čtyř kanálů. Škoda činila asi deset tisíc korun. Zloději si dokonce troufli i na areál letiště v Mošnově. Tam kdysi ukradli čtrnáct litinových kanálových poklopů v úseku od silnice k letišti.